Track and Field

2017 TRACK AND FIELD CALENDAR

January

28 – New Balance Indoor Grand Prix, World Indoor Tour (Boston, USA)

February

1 – International PSD Bank Meeting, World Indoor Tour (Dusseldorf, Germany)
4 – Indoor Meeting, World Indoor Tour (Karlsruhe, Germany)
10 – Copernicus Cup, World Indoor Tour (Torun, Poland)
18 – Muller Indoor Grand Prix, World Indoor Tour (Birmingham, England)
TBC – ASA One-Hour Elite Comp I (TBC)

March

3 – Varsity Sports Athletics I (Potchefstroom)
8 – ASA One-Hour Elite Comp II (Bloemfontein)
10-11 – AFS Open Championships (Bloemfontein)
23-25 – SA Primary Schools Championships (Potchefstroom)
29-31 – SA High Schools Championships (Durban)
31 – Varsity Sports Athletics II (Pretoria)
TBC – ASA One-Hour Elite Comp III (TBC)
TBC – ASA One-Hour Elite Comp IV (TBC)

April

1 – SA High Schools Championships (Durban)
2-4 – Nedbank National Championships for Physically Disabled (Port Elizabeth)
7-8 – SA Junior and Youth Championships (Cape Town)
20-22 – SA Senior Championships (Potchefstroom)
22-23 – IAAF World Relays (Nassau, Bahamas)
22-23 – CAA Zone 5 Youth Championships (TBC)
28-29 – SA Student Championships (Port Elizabeth)
28-29 – Multistars – Trofeo Zerneri Acciai, Combined Events Challenge (Florence, Italy)
TBC – SAPS Track and Field Championships (TBC)

May

5 – Doha Diamond League (Doha, Qatar)
6 – North v South Team Challenge I (Durban)
12-15 – African Junior Championships (Tlemcen, Algeria)
13 – North v South Team Challenge II (Bloemfontein)
13 – Shanghai Diamond League (Shanghai, China)
20 – Jamaica International Invitational, World Challenge (Kingston, Jamaica)
21 – Golden Grand Prix, World Challenge (Kawasaki, Japan)
26 – Prefontaine Classic, Diamond League (Eugene, USA)
27-28 – Hypo-Meeting, Combined Events Challenge (Gotzis, Austria)

June

3 – Grande Premio Brasil de Atletismo, World Challenge (Brazil)
8 – Golden Gala Pietro Mennea, Diamond League (Rome, Italy)
11 – AA Drink FBK Games, World Challenge (Hengelo, Netherlands)
13 – Paavo Nurmi Games, World Challenge (Turku, Finland)
15 – ExxonMobil Bislett Games, Diamond League (Oslo, Norway)
17-18 – TNT Express Meeting, Combined Events Challenge (Mlada Boleslav, Czech Republic)
18 – Bauhaus-Galan, Diamond League (Stockholm, Sweden)
24-25 – Stadtwerke Ratingen Mehrkampf Meeting, Combined Events Challenge (Ratingen, Germany)
28 – Ostrava Golden Spike, World Challenge (Ostrava, Czech Republic)
29-31 – African Youth Championships (Bata, Equatorial Guinea)
TBC – Qualifiers and fitness tests for IAAF World Youth Championships (TBC)

July

1-2 – African Youth Championships (Bata, Equatorial Guinea)
1 – Meeting de Paris, Diamond League (Paris, France)
1 – European Combined Events Cup 1st and 2nd League, Combined Events Challenge (Monzon, Spain)
1-2 – European Combined Events Cup Super League, Combined Events Challenge (Tallinn, Estonia)
3-4 – Istvan Gyulai Memorial, Hammer Throw Challenge (Szekesfehervar, Hungary)
4-5 – Pan American Combined Events, Combined Events Challenge (Ottawa, Canada)
6 – Athletissima, Diamond League (Lausanne, Switzerland)
9 – Muller Anniversary Games, Diamond League (London, England)
12-16 – World Youth Championships (Nairobi, Kenya)
14 – Meeting Madrid, World Challenge (Madrid, Spain)
16 – Meeting International Mohammed VI D’Athletisme de Rabat, Diamond League (Rabat, Morocco)
16-17 – Decastar, Combined Events Challenge (Talence, France)
19-23 – Commonwealth Youth Games (Bahamas)
21 – Herculis, Diamond League (Monaco)

August

4-13 – IAAF World Championships (London, England)
20 – Muller Grand Prix, Diamond League (Birmingham, England)
20-25 – World Student Games (Taipei City, Taiwan)
24 – Weltklasse, Diamond League (Zurich, Switzerland)
27 – Istaf Berlin, World Challenge (Berlin, Germany)
29 – IWC Zagreb, World Challenge (Zagreb, Croatia)

September

1 – AG Insurance Memorial van Damme, Diamond League (Brussels, Belgium)
3 – IWC Rieti, World Challenge (Rieti, Italy)

December

9 – ASA Summer Series I (Parow)
TBC – ASA Summer Series II & III (TBC)