Wally Hayward Marathon results

 
Updated: May 1, 2017

​Results of the MiWay Wally Hayward road race in Centurion on Monday (1 May, 2017):

42km

Men

Open: 1 William Mokwalakwala (MiWay) 2:23:41, 2 Charles Soza (Nedbank) 2:24:41, 3 Charles Tjiane (Maxed Elite) 2:25:04, 4 Richard Mavuso (Corr Serv) 2:25:59, 5 Jonas Makhele (Nedbank) 2:28:46, 6 Goodwill Leburu (HMK) 2:34:15, 7 Lesley Kgetse (Soweto) 2:35:06, 8 Clement Maluleke (Nedbank) 2:35:22, 9 Kagiso Motyale (Nedbank) 2:35:54, 10 Shadrack Hoff (Boxer) 2:36:04
Veterans: 1 William Mokwalakwala (MiWay) 2:23:41, 2 Charles Tjiane (Maxed Elite) 2:25:04, 3 Shadrack Hoff (Boxer) 2:36:04
Masters: 1 Daniel Radebe (WRDAC) 2:49:17, 2 Jospeh Ndlovu (ACE) 2:53:49, 3 Caiphus Masipa (Gallopers) 3:00:42
Grandmasters: 1 Lekhu Molefe (Berts Bricks) 3:21:15, 2 Guy Nottingham (FFA) 3:22:40, 3 James Nukeri (Ivory Park) 3:29:31
Great grandmasters: 1 Elias Raphulu (Runners Store) 3:37:53
Walkers: 1 Patrick Mabena (Corr Serv) 4:50:51, 2 Gideon vd Berg (Akasia) 5:25:03

Women

Open: 1 Cobie Smith (Vitality) 3:04:22, 2 Samulekiso Moyo (Nedbank) 3:05:04, 3 Maria Vilakazi (RWFL) 3:13:13, 4 Elmarie Bezuidenhout (Charlo) 3:17:04, 5 Khubuzile Lephalala (Kathlehong) 3:19:05, 6 Nomthandazo Mhunu (BNAC) 3:19:27, 7 Julanie Basson (Born 2 Run) 3:23:22, 8 Theresa Louw (Medihelp) 3:26:08, 9 Estelle Paul (Warmbaths) 3:26:15, 10 Alta Kruger (KPMG) 3:26:37
Veterans: 1 Samulekiso Moyo (Nedbank) 3:05:04, 2 Maria Vilakazi (RWFL) 3:13:13, 3 Julanie Basson (Born 2 Run) 3:23:22
Masters: 1 Karen Brough (Born 2 Run) 3:31:54, 2 Chris Walter (Dainfern) 3:42:11, 3 Connie Blom (Runavation) 3:51:41
Grandmasters: 1 Val Watson (Runavation) 3:47:06, 2 Catherine Monja (RAC) 4:13:24, 3 Vollie Speis (Tuks) 4:20:43
Walkers: 1 Sandra Steenkamp (Irene) 4:49:23

21km

Men

Open: 1 Lucky Mohale (Boxer) 1:08:43, 2 Philani Buthelezi (KPMG) 1:08:47, 3 Victor Pheeha (Monaco) 1:10:22
Veterans: 1 Peter Medupe (Nedbank) 1:17:25, 2 Judas Ntuli (Magnolia) 1:17:44, 3 Mankgabe Magedi (Makhuduthamaga) 1:19:54
Masters: 1 Tidimalo Modiga (MiWay) 1:17:58, 2 Alan Coulter (Krugersdorp) 1:33:16, 3 Ephraim Yende (Bidvest) 1:33:24
Grandmasters: 1 Francis Makuka (Phobians) 1:29:22, 2 Daniel Hlongwane (Nedbank) 1:38:31, 3 Charles Stofberg (Green Mile) 1:40:21
Great grandmasters: 1 Pele Tshidukandamalema (Nedbank) 1:44:04
Over-80: 1 Andries van Rooyen (VTM) 2:35:13
Juniors: 1 Mandla Mahlangu (Nkodima) 1:15:50, 2 Themba Chauke (A4A) 1:16:54, 3 Simon Bopape (Nedbank) 1:23:32
Walkers: 1 Hudsie Hudsenberg (PMWC) 2:14:13, 2 Lwando Nyirana (Blue Sky) 2:20:32, 3 Dave Ingram (Vitality) 2:20:40

Women

Open: 1 Rudo Mhonderwa (Nedbank) 1:21:41, 2 Liziwe Mabona (AMPA) 1:24:36; 3 Leilani Scheffer (RWFL) 1:25:36
Veterans: 1 Leigh Privett (Wanderers) 1:33:03, 2 Cecilia Raath (PMK) 1:33:40; 3 Corne Prinsloo (PPMK) 1:35:13
Masters: 1 Sonia Scheepers (Green Mile) 1:49:55, 2 Ina Lagerwall (Magnolia) 1:50:05, 3 Elise Uys (Magnolia) 1:50:39
Grandmasters: 1 Frances van Blerk (Nedbank) 1:54:28, 2 Carole de Waal (Wingate) 1:56:16, 3 Debbie Blake (Runavation) 2:02:35
Great grandmasters: 1 Debbie van Heerden (Roodepoort) 2:25:28
Juniors: 1 Cindy mabudafhasi (A4A) 1:42:47, 2 Anna Chauke (A4A) 1:42:51
Walkers: 1 Thubelinle Chillenge (RWFL) 2:29:25, 2 Elna Tomlinson (Love Running) 2:37:45, 3 Marthie Homan (Carltonville) 2:38:18

10km

Men

Open: 1 Gladwin Mzazi (Boxer) 30:44, 2 Derocious Makhobalo (Nedbank) 31:27, 3 Jeromia Moswetsi (Temp) 31:41
Veterans: 1 Zongamele Dyubeni (Rockies) 35:26, 2 Timothy Tshokolo (Nedbank) 36:10, 3 Ian Macdonald (RAC) 38:06
Masters: 1 Dan Mothibe (Nedbank) 37:06, 2 Nelson Simango (Temp) 39:41, 3 Brendan Devine (Fit 2000) 42:46
Grandmasters: 1 Don Charles (Nedbank) 45:02, 2 Chris Harmse (Irene) 51:40, 3 Johan Bronkhorst (RWFL) 55:19
Great grandmasters: 1 Danie Roux (Kempton) 1:06:17
Over-80: John Macdonald (RAC) 57:09
Juniors: 1 Lindokuhle Mazibuko (Ubuhle) 33:36, 2 Caleb Beukes (KPMG) 34:28, 3 Mzizi Mtshali (NRB Harriers) 35:11
Walkers: 1 Tebogo Betana (RWFL) 55:26, 2 Jaap Willemse (Irene) 1:01:34, 3 Mapuane Mahlase (SANDF) 1:03:14

Women

Open: 1 Simonay Weitsz (Boxer) 38:10, 2 Leshan Curlewis (Waterkloof HS) 38:23, 3 Nina Mosehuis (Temp) 39:25
Veterans: 1 Elizabeth Dlhiwayo (RWFL) 41:57, 2 Patricia Forbes (Tuks) 44:37, 3 Mirriam Mooki (Corr Serv) 45:28
Masters: 1 Leonor Erwee (MiWay) 45:04, 2 Ronel Fourie (Oos Moot) 54:06, 3 Linda van der Gryp (Krugersdorp) 54:27
Grandmasters: 1 Joey Cloete (Irene) 54:44, 2 Alta van der Walt (Striders) 1:12:45; 3 Moira Terwey (Randburg) 1:13:08
Great grandmasters: 1 Persephone van Rensburg (PMK) 1:03:03
Over-80: Deidre Larkin (Randburg) 1:04:38
Juniors: 1 Simonay Weitsz (Boxer) 38:10, 2 Leshan Curlewis (Waterkloof HS) 38:23, 3 Carmie Prinsloo (Montana) 39:56
Walkers: 1 Buysiwe Mazibuko (Orlando) 1:04:48, 2 Lucia Willemse (Irene) 1:08:12, 3 Tinkie Nortmann (PWMC) 1:08:54

* Results courtesy of Chamberlain’s Timekeeping (www.raceresults.co.za)