Varsity Athletics, Pretoria results

 
Updated: April 1, 2017

Full results and standings of the second and final leg of the Varsity Athletics series in Pretoria on Friday (31 March, 2017):

Men

100m, A-race: 1 Gift Leotlela (Tuks) 10.12, 2 Keenan Michau (Tuks) 10.56, 3 Cheswill Johnson (UJ) 10.60, 4 Yusuf Ismail (UWC) 10.67, 5 Giano Peddy (Tuks) 10.70, 6 Samkelo Sabela (UJ) 10.70, 7 Kristiaan de Wet (Maties) 10.74, 8 Gideon Trotter (Kovsies) 10.76
100m, B-race: 1 Obakeng Maoka (UJ) 10.55, 2 Aidan Tuohy (Madibaz) 10.81, 3 Sherman Parrish (UWC) 10.85, 4 Quintin Hitge (Pukke) 10.97, Chederick van Wyk (Pukke) DQ, Joshua Owusu-Sekyere (Kovsies) DNF
100m, C-race: 1 Kagiso Ramagole (VUT) 10.68, 2 Tshepiso Kabi (VUT) 10.73, 3 Levert Pieterse (Madibaz) 10.94, 4 Israel Tlhapolosa (VUT) 11.08, 5 Kurt Cameron (UWC) 11.17, 6 Sameer Starck (Maties) 11.48, 7 Heagan Bloemfontein (UCT) 11.56
200m, A-race: 1 Clarence Munyai (Tuks) 20.25, 2 Hendrik Maartens (Kovsies) 20.62, 3 Yusuf Ismail (UWC) 21.40, 4 Gideon Trotter (Kovsies) 21.88, 5 Ruan Willemse (Kovsies) 22.01, 6 Kagiso Ramagole (VUT) 22.14, 7 Mehdi Suleman (TUT) 22.15, 8 Israel Tlhapolosa (VUT) 22.46
200m, B-race: 1 Wynand du Toit (Maties) 21.44, 2 Tshepiso Kabi (VUT) 21.51, 3 Gardeo Isaacs (Maties) 21.53, 4 Dale Williams (Madibaz) 21.79, 5 Katlego Magwai (UL) 21.99, 6 Thando Loliwe (Madibaz) 22.25, 7 Logan Holmes (Madibaz) 22.67
400m, A-race: 1 Pieter Conradie (Pukke) 46.10, 2 Oscar Mavundla (TUT) 46.66, 3 Petr Havenga (Kovsies) 47.31, 4 Stephan Bruwer (Pukke) 47.46, 5 Tebogo Selebi (UJ) 47.48, 6 Rodwell Ndlovu (UWC) 47.62, 7 Nikolas Marich (UJ) 47.94, 8 Lethlogonolo Sepotokele (TUT) 48.35
400m, B-race: 1 Anele Nzwanzwa (TUT) 46.93, 2 Jaden Flagg (Maties) 48.15, 3 David de Villiers (Madibaz) 49.94, 4 Jonathan Crowther (UCT) 50.22, 5 Thato Leeto (VUT) 51.16, 6 Marcel Josephs (Madibaz) 51.52, 7 Mpumelelo Mdi (CUT) 53.12
400m, C-race: 1 Nicholas Loxton (UCT) 48.45, 2 Katlego Magwai (UL) 48.61, 3 Remano Felix (Madibaz) 48.77, 4 Jan Nieuwoudt (Maties) 49.51, 5 Christian Cotshobos (UCT) 50.35, 6 Dumisane Choshi (UL) 51.52, 7 Sibusiso Madlabane (VUT) 55.51, 8 Lerato Pitso (VUT) 59.44
800m, A-race: 1 Rynardt van Rensburg (Kovsies) 1:49.17, 2 Henco Uys (Pukke) 1:49.19, 3 George Kusche (Tuks) 1:50.12, 4 Thabang Matiwane (UJ) 1:51.61, 5 Ruan Jonck (UFS) 1:51.67, 6 Mafika Cunukelo (UJ) 1:51.89, 7 Bennie Prinsloo (Kovsies) 1:53.12, 8 Llewellyn Groeneveld (Maties) 1:54.04, 9 Munro Munnik (Madibaz) 2:07.62
800m, B-race: 1 Darren Stevens (UWC) 1:52.69, 2 Karabo Mtheiwana (TUT) 1:53.14, 3 Sikhalo Mthimkhulu (Madibaz) 1:53.52, 4 Henry Kelbrick (Maties) 1:53.79, 5 Paul Rouw (Maties) 1:55.11, 6 Mpho Balula (CUT) 1:55.16
1 500m: 1 Rantso Mokopane (Pukke) 3:47.40, 2 Jeromy Andreas (UJ) 3:47.80, 3 Michael Pienaar (Tuks) 3:48.30, 4 Anthony Timoteus (UWC) 3:48.61, 5 Dais Malebana (Tuks) 3:49.72, 6 Ruan Meintjies (Kovsies) 3:50.28, 7 Paseka Mokubung (TUT) 3:58.04, 8 Sibusiso Magwaza (UWC) 3:58.76, 9 Proud Mngomezulu (TUT) 4:01.01, 10 Puseletso Mofokeng (VUT) 4:05.24, 11 Tankiso Radebe (VUT) 4:20.16, 12 Nhlakanipho Tshabalala (CUT) 4:21.77, 13 Graeme Ambraal (UL) 4:25.93, 14 Busa Tsotetsi (CUT) 4:26.26, 15 Thato Mamosadi (UL) 4:34.09
5 000m: 1 Milton Kekana (TUT) 14:55.00, 2 Sive Ngubo (TUT) 15:18.34, 3 Mpho Motaung (TUT) 15:33.74, 4 Jason Koopman (UWC) 16:26.46 5 Rowhaldo Ratz (UWC) 15:38.25, 6 Puseletso Mofokeng (VUT) 15:01.74, Tanki Mosoeu (CUT) DNF, Karabo Jacobs (VUT) DNF, Tankiso Radebe (VUT) DNF *(results as released by organisers)
110m hurdles: 1 Tshepo Lefete (UJ) 13.92, 2 Theodor Young (Pukke) 14.25, 3 Andre September (UWC) 14.27, 4 Fredriech Pretorius (Tuks) 14.32, 5 Fred-Charles Pieterse (Pukke) 14.39, 6 Lethabo Maganyele (TUT) 14.60, 7 Tiaan Kleynhans (Pukke) 14.65, 8 George Weilbach (Maties) 15.22
400m hurdles: 1 Constant Pretorius (Tuks) 50.81, 2 Kefilwe Magawana (TUT) 51.18, 3 Elishama Eksteen (CUT) 52.67, 4 Marcus Borman (Tuks) 52.83, 5 Johan Wessels (CUT) 54.53, 6 Nico Bakkes (Madibaz) 55.14, 7 Johan le Roux (Kovsies) 56.71
Long jump: 1 Cheswill Johnson (UJ) 7.80, 2 Jovan van Vuuren (Kovsies) 7.75, 3 Koketso Mogape (Pukke) 7.57, 4 Divan Maniel (Madibaz) 7.36, 5 Peter Makgatho (UJ) 7.35, 6 Fredriech Pretorius (Tuks) 7.28, 7 Jason Farao (UJ) 7.14, Itumeleng Dikoko (VUT) 7.04
Triple jump: 1 Jubilant Motlhake (UJ) 15.20, 2 Itumeleng Dikoko (VUT) 15.12, 3 Sefako Mokhosoa (Kovsies) 15.09, 4 Kwezi Mtoba (Maties) 14.65, 5 Cheslin Kortje (Maties) 14.49, 6 Elijah Akudugu (UCT) 14.40, 7 John-Daniel Josephs (UWC) 13.52, Keitumile Hendricks (CUT) NM, Kgodiso Mokgale (UL) DNS
Shot put: 1 Ruan Combrink (Tuks) 17.73, 2 Zane Weir (UCT) 16.76, 3 Jason van Rooyen (UJ) 16.76, 4 Gift Mankga (UL) 12.35
Discus throw: 1 Patrick Duvenhage (Tuks) 55.27, 2 Werner Visser (UJ) 54.18, 3 Jason van Rooyen (UJ) 51.17, 4 Cameron Donkin (Maties) 48.21
Javelin throw: 1 Leon Laubser (Pukke) 76.82, 2 Johan Grobler (Pukke) 75.17, 3 Henru van Vuuren (UJ) 66.14, 4 Faure Lombard (Madibaz) 54.44
4x100m relay: 1 UJ 39.98, 2 Pukke 40.15, 3 Kovsies. 40.45, 4 Tuks 40.84, 5 UWC 40.96, 6 TUT 41.07, 7 Maties 42.24, Madibaz DNF

Women

100m, A-race: 1 Tebogo Mamatu (Tuks) 11.48, 2 Tsoane Sebele (UJ) 11.61, 3 Tamzin Thomas (UWC) 11.62, 4 Meghan Phillips (Tuks) 12.09, 5 Elme Smith (Kovsies) 12.12, 6 Anel van Wyk (Pukke) 12.17, 7 Chelsea Samuels (UWC) 12.19, 8 Jean-Marie Vermeulen (Tuks) 12.34
100m, B-race: 1 Lente Pieterse (Pukke) 11.77, 2 Robyn Haupt (UWC) 12.21, 3 Louisa Stamrood (UJ) 12.34, 4 Shannon Arendse (Maties) 12.35, 5 Zanri Strydom (Madibaz) 12.37, 6 Marja-Lise Nel (Kovsies) 12.58, Thulagano Mashilo (TUT) DNS
100m, C-race: 1 Sokwakana Mogwasi (Kovsies) 12.52, 2 Cirstie Nortje (Madibaz) 12.91, 3 Lerato Kgopane (TUT) 12.98, 4 Autumn Abrahams (UCT) 13.28, 5 Chido Dzinotyiwei (UCT) 13.33, 6 Zanegugu Mbonambi (UCT) 13.96, Naadia Motlomelo (CUT) DNS
200m, A-race: 1 Justine Palframan (Maties) 23.39, 2 Tamzin Thomas (UWC) 23.67, 3 Ariane Nel (Pukke) 23.81, 4 Elme Smith (Kovsies) 24.81, 5 Simone du Plooy (Tuks) 24.86, 6 Chante van Tonder (UJ) 24.88
200m, B-race: 1 Shannon Arendse (Maties) 24.90, 2 Chelsea Samuels (UWC) 24.98, 3 Miche le Grange (UWC) 25.22, 4 Louisa Stamrood (UJ) 25.36, 5 Lerato Kgopane (TUT) 27.02
400m, A-race: 1 Danel Holton (Pukke) 54.84, 2 Armoure le Roux (UJ) 56.01, 3 Celia Stamrood (UJ) 57.33, 4 Lizhare Botha (Madibaz) 58.26, 5 Michelle Redelinghuys (Tuks) 58.56, Miche le Grange (UWC) DNS
400m, B-race: 1 Mariska van Dyk (Tuks) 56.51, 2 Sune Alberts (Pukke) 56.67, 3 Marikie Bruwer (Maties) 57.61, 4 Eugenie van Emmenis (Kovsies) 58.83, 5 Morenike Oloruntoba (Madibaz) 59.60
800m: 1 Tsepang Sello (Kovsies) 2:13.05, 2 Danette Marais (Tuks) 2:13.21, 3 Danel du Plessis (Pukke) 2:13.62, 4 Zani Kruger (Maties) 2:14.50, 5 Thato Makhafola (UJ) 2:16.37, 6 Elis Wium (Maties) 2:17.42
1 500m: 1 Kesa Molotsane (Kovsies) 4:29.65, 2 Marne Mentz (Kovsies) 4:30.18, 3 Sherilene Gelderblom (Pukke) 4:33.50, 4 Stella Marais (Tuks) 4:35.12, 5 Cherise Sims (Madibaz) 4:39.88, 6 Concetta Treptow (CUT) 5:39.96
3 000m: 1 Jessica Pollock (UCT) 10:55.02, 2 Lethabo Seema (TUT) 11:41.94, 3 Tegan Pitt (UCT) 11:24.21, 4 Tholoana Peu (TUT) 12:05.06
100m hurdles: 1 Rikenette Steenkamp (Tuks) 13.21, 2 Maryke Brits (Kovsies) 13.51, 3 Taylon Bieldt (Tuks) 14.02, 4 Janke van Wyk (Maties) 14.04, 5 Denise Hartman (Pukke) 14.66, 6 Helga Bensusan (UJ) 14.74, 7 Nienka du Toit (Maties) 15.17
400m hurdles, A-race: 1 Jean-Mare Senekal (Maties) 58.27, 2 Chanelle Leuvennink (Tuks) 59.03, 3 Belindi van der Merwe (Tuks) 59.61, 4 Cynthia Tsetsewa (Pukke) 1:00.95, 5 Samantha Ross (UWC) 1:13.16
400m hurdles, B-race: 1 Rozelle Meier (Maties) 1:03.07, 2 Rozaan Joubert (Madibaz) 1:09.56, 3 Keasha Wentzel (UWC) 1:11.70, 4 Mokheseng Moleboheng (TUT) 1:20.70
High jump: 1 Julia du Plessis (Pukke) 1.80, 2 Erikah Seyama (TUT) 1.75, 3 Shariffah Arewa (Tuks) 1.65, 4 Geraldine King (UWC) 1.60
Long jump: 1 Maryke Brits (Kovsies) 6.19, 2 Samantha Pretorius (Maties) 6.14, 3 Anita Madike (Madibaz) 5.89, 4 Zinzi Chabangu (UJ) 5.81, 5 Jone Kruger (Pukke) 5.75, 6 Nienka du Toit (Maties) 5.40, 7 Moleboheng Pherane (Kovsies) 5.28, 8 Sokwakana Mogwasi (Kovsies) 5.25, 9 Thulagano Mashilo (TUT) 4.95
Shot put: 1 Ischke Senekal (Madibaz) 16.36, 2 Lezaan Jordaan (UJ) 14.80, 3 Bridget Mapharumel (TUT) 8.18, 4 Ayabonga Mntonga (VUT) 6.22
Discus throw: 1 Ischke Senekal (Madibaz) 53.82, 2 Leandri Geel (UJ) 45.41, 3 Bridget Mapharumel (TUT) 19.52, 4 Ayabonga Mntonga (VUT) 11.41, Sibongile Phiri (CUT) DNS
Hammer throw: 1 Letitia Janse van Vuuren (Pukke) 62.37, 2 Chene Coetzee (Tuks) 50.04, 3 Nadia Meiring (Kovsies) 46.98
Javelin throw: 1 Jo-Ane van Dyk (Pukke) 51.68, 2 Carli Niewenhuizen (VAR) 45.55, 3 Anneke Germishuys (Maties) 43.10, 4 Danel Bieldt (VAR) 40.53
4x100m relay: 1 Tuks 45.66, 2 UJ 45.77, 3 Maties 46.14, 4 Kovsies 46.80, 5 UWC 47.11, 6 Pukke 47.78, 7 Madibaz 48.07, TUT DNS

Mixed

Medley relay: 1 Pukke 5:45.52, 2 UJ 5:47.77, 3 Maties 5:54.76, 4 Tuks 5:55.40, 5 UWC 6:26.16, 6 Madibaz 6:31.35, 7 TUT 6:50.91, 8 Kovsies 6:50.91

Final series standings

A-division: 1 Pretoria University (Tuks) 31 310, 2 North-West University (Pukke) 30 785, 3 University of Johannesburg (UJ) 30 210, 4 University of Free State (Kovsies) 30 079, 5 Stellenbosch University (Maties) 29 120, 6 University of Western Cape (UWC) 28 524, 7 Nelson Mandela Metropolitan University (Madibaz) 27 745, 8 Tshwane University of Technology (TUT) 27 522

B-division: 1 University of Cape Town (UCT) 15 938, 2 Vaal University of Technology (VUT) 14 592, 3 Central University of Technology (CUT) 12 568, 4 University of Limpopo (UL) 10 754