SA Student Champs results

 
Updated: April 30, 2017

​Results of the USSA Championships at Green Point Stadium, in Cape Town, on Friday and Saturday (28 and 29 April, 2017):

Men

100m (+0.9): 1 Thando Roto (Tuks) 10.14, 2 Chederick van Wyk (Pukke) 10.50, 3 Yusuf Ismail (UWC) 10.56, 4 Kagiso Ramagole (VUT) 10.64, 5 Keenan Michau (Tuks) 10.65, 5 Obakeng Maoka (UJ) 10.65, 7 Dale Williams (NMMU) 10.71, 8 Barend Erasmus (UJ) 10.74
200m (+0.8): 1 Wayde van Niekerk (Kovsies) 20.10, 2 Hendrik Maartens (Kovsies) 20.63, 3 Yusuf Ismail (UWC) 21.25, 4 Wynand du Toit (Maties) 21.34, 5 Dale Williams (NMMU) 21.58
400m: 1 Wayde van Niekerk (Kovsies) 46.28, 2 Pieter Conradie (Pukke) 46.33, 3 Zakithi Nene (UKZN) 46.88, 4 Jaden Flagg (Maties) 46.94, 5 Anele Nzwanzwa (TUT) 47.95, 6 Stefan Bruwer (Pukke) 48.28, 7 Oscar Mavundla (TUT) 48.34
800m: 1 Rynardt van Rensburg (Kovsies) 1:49.57, 2 Henco Uys (Pukke) 1:50.28, 3 Thabang Matiwane (UJ) 1:50.53, 4 Sikhalo Mthimkulu (TUT) 1:50.73, 5 Mafika Cunekelo (UJ) 1:50.87, 6 Pieter Conradie (Pukke) 1:52.46, 7 Thakgatso Malebana (Tuks) 1:52.80, 8 Solomon Bothlolo (TUT) 1:53.35, 9 Daniel Prinsloo (Kovsies) 1:53.77, 10 Juan Jones (UWC) 1:53.82, 11 Ruan Jonck (Kovsies) 1:58.47, 12 Paseka Mokubung (TUT) 2:01.54
1 500m: 1 Rantso Mokopane (Pukke) 3:38.83, 2 Dumisani Hlaselo (UJ) 3:38.94, 3 Jerry Motsau (TUT) 3:41.97, 4 George Kusche (Tuks) 3:42.08, 5 Henry Makane (UJ) 3:43.64, 6 Thakgatso Malebana (Tuks) 3:46.03, 7 Sibusiso Magwaza (UWC) 3:46.92, 8 Solomon Bothlolo (TUT) 3:49.49, 9 Rynardt van Rensburg (Kovsies) 3:52.79, 10 Rowhaldo Ratz (UWC) 4:00.08, 11 Mafika Cunekelo (UJ) 4:01.40, 12 Thabang Matiwane (UJ) 4:08.10
5 000m: 1 Jeromy Andreas (UJ) 13:52.13, 2 Rantso Mokopane (Pukke) 14:05.04, 3 Milton Kekana 14:05.73, 4 Collen Mulaudzi (TUT) 14:07.11, 5 Michael Pienaar (Tuks) 14:17.48, 6 Ambition Masihleho (CUTW) 14:24.11, 7 Henry Makane (UJ) 14:24.53, 8 Sive Ngubo (TUT) 14:24.79, 9 Marianio Eesou (NMMU) 14:31.25, 10 Nkosikhona Mhlakwana (UKZN) 14:32.67, 11 Ruan Meintjies (Kovsies) 14:33.40, 12 Rowhaldo Ratz (UWC) 14:37.20, 13 Merlin Klaaste (UWC) 14:39.94, 14 Anthony Timoteus (UWC) 14:42.88, 15 McMarshall Hartzenburg (UWC) 14:46.58, 16 Puseletso Mofokeng (VUT) 14:50.35, 17 Mahlatse Makoasha (TUT) 14:51.15, 18 Jonas Soke (CUTW) 14:57.56 (43 finishers)
10 000m: 1 Jeromy Andreas (UJ) 29:08.51, 2 Milton Kekana (TUT) 29:14.83, 3 Collen Mulaudzi (TUT) 29:22.31, 4 Michael Pienaar (Tuks) 29:46.24, 5 Nkosikhona Mhlakwana (UKZN) 29:56.67, 6 Ambition Masihleho (CUTW) 30:02.70, 7 Marianio Eesou (NMMU) 30:19.05, 8 Puseletso Mofokeng (VUT) 30:47.68, 9 McMarshall Hartzenburg (UWC) 31:03.25, 10 Clinton Swanepoel (UJ) 31:19.79, 11 Tankiso Radebe (VUT) 31:23.48, 12 Thamsanqa Khonco (UJ) 32:15.49, 13 JJ van der Merwe (UJ) 32:42.87, 14 Malelekoa Matoli (CUTW) 33:18.50, 15 Tshepo Leeto (TUT) 33:19.62, 16 Collen Mashaba (UV) 33:53.77, 17 Ricardo Jafta (CPUT) 34:19.49, 18 Pfunzo Gavhi (UV) 35:18.48 (23 finishers)
3 000m steeplechase: 1 Rantso Mokopane (Pukke) 8:51.23, 2 Merlin Klaaste (UWC) 8:51.56, 3 Sive Ngubo (TUT) 8:54.20, 4 Ruan Meintjies (Kovsies) 8:54.38, 5 Siboniso Soldaka (CPUT) 8:58.71, 6 Mpho Motaung (TUT) 9:24.58, 7 Bongani Nkutha (Kovsies) 9:28.21, 8 Moorosi Semase (Kovsies) 9:44.65, 9 Tumisang Sibanyoni (TUT) 9:52.38, 10 Chrisophai Booise (CPUT) 10:10.28, 11 Nhlakanipho Tshabalala (CUT) 10:17.14
110m hurdles (+1.3): 1 Junior Mkatini (UJ) 13.85, 2 Tshepo Lefete (UJ) 13.88, 3 Muntingh Hamman (Tuks) 14.06, 4 Kobus Moolman (Kovsies) 14.08, 5 Fred-Charles Pieterse (Pukke) 14.43, 6 Lethabo Maganyele (TUT) 14.58, 7 Theodor Young (Pukke) 17.99
400m hurdles: 1 Le Roux Hamman (Tuks) 49.87, 2 Hardus Maritz (Pukke) 50.04, 3 Constant Pretorius (Tuks) 50.64, 4 Kefilwe Mogawane (TUT) 50.96, 5 Elishama Eksteen (CUT) 51.87, 6 Marcus Bornman (Tuks) 52.97, 7 Tshegofatso Mathopa (TUT) 53.47, 8 Ignatius van der Walt (Tuks) 53.93
High jump: 1 Mpho Links (Pukke) 2.22, 2 Garth Ellis (NMMU) 2.10, 3 Teboho Modise (UJ) 2.05, 4 Marcel Maree (Maties) 2.05, 5 Rephethisitsoe Makhabane (CUT) 1.90, 6 Blaze Thompson (NMMU) 1.85, 6 Chize Okocha (UWC) 1.85, 8 Kevin Mieze (CPUT) 1.85, 8 Ntanga Phidzaulima (TUT) 1.85, 10 Mark Visagie (CPUT) 1.80, 11 Thobani Zulu (UCT) 1.75, 12 Thabo Makafola (UV) 1.70
Pole vault: 1 Juan de Swart (Maties) 4.80, 2 Fredriech Pretorius (Tuks) 4.40, 3 Hennie Beukes (Maties) 4.20, 4 Lee van der Berg (Pukke) 3.80
Long jump: 1 Ruswahl Samaai (UJ) 8.35, 2 Dylon Cotter (UJ) 7.64, 3 Jovan van Vuuren (Kovsies) 7.61, 4 Divan Manuel (NMMU) 7.52, 5 Koketso Mogapi (Pukke) 7.37, 6 Jason Farao (UJ) 7.32, 7 Peter Makgato (UJ) 7.28, 8 Duwayne Boer (UJ) 7.19, 9 Fredriech Pretorius (Tuks) 7.01, 10 Elijah Akudugu (UCT) 6.82, 11 Itumeleng Dikoko (VUT) 6.73
Triple jump: 1 Roger Haitengi (UJ) 16.06, 2 Sefako Mokhosoa (Kovsies) 15.96, 3 Dylon Cotter (UJ) 15.51, 4 Menzi Mthembu (UJ) 15.46, 5 Jubilant Motlhake (UJ) 15.16, 6 Kwezi Mtoba (Maties) 15.09, 7 Itumeleng Dikoko (VUT) 14.91, 8 Duwayne Boer (UJ) 14.69, 8 Cheslin Kortje (Maties) 14.69, 10 Kweku Essah (Tuks) 14.65, 11 Lezlo Bramwill (UJ) 14.31, 12 Koketso Mogapi (Pukke) 14.19, 13 Waden Bonze (Tuks) 13.75
Shot put: 1 Jason van Rooyen (UJ) 18.21, 2 Ruan Combrinck (Tuks) 16.92, 3 Zane Weir (UJ) 16.08, 4 Werner Visser (UJ) 15.20, 5 Joshua Kulp (UWC) 11.91, 6 Gift Mankga (UL) 11.77, 7 Roland Pienaar (Kovsies) 10.56, 8 Jarred Clegg (SPU) 9.48, 9 Hendro Stassen (SPU) 8.47, 10 Tshepiso Moreroa (UL) 8.44, 11 Vuyane Nduna (SPU) 7.38
Discus throw: 1 Patrick Duvenage (Tuks) 54.16, 2 Jason van Rooyen (UJ) 51.97, 3 Werner Visser (UJ) 51.79, 4 Cameron Donkin (Maties) 49.55, 5 Conrad Burger (Maties) 49.39, 6 Roland Pienaar (Kovsies) 44.82, 7 Ewan Pieters (UCT) 37.84, 8 Gift Mankga (UL) 30.87, 9 Jarred Clegg (SPU) 25.67, 10 Tshepiso Moreroa (UL) 21.93
Hammer throw: 1 Tshepang Makhethe (Pukke) 66.82, 2 Alan Cumming (Pukke) 64.44, 3 Karel Haasbroek (Pukke) 63.51, 4 Juan Muller (Kovsies) 57.68, 5 Pierre Janeke (Kovsies) 50.98
Javelin throw: 1 Johan Grobler (Pukke) 73.94, 2 Leon Laubser (Pukke) 72.75, 3 Erich Wiese (Pukke) 70.98, 4 Chad Herman (Pukke) 68.27, 5 Dante de Wet (Maties) 63.71, 6 Hernu van Vuuren (UJ) 62.94, 7 Andre Adendorff (UWC) 61.80, 8 Chris Pietersen (Maties) 61.67, 9 Mpho Masiagwala (UV) 42.98, 10 Hendro Stassen (SPU) 28.46, 11 Sibusiso Dladla (SPU) 27.27, 12 Vuyane Nduna (SPU) 24.31
4x100m relay: 1 Pukke 40.78, 2 Tuks 40.84, 3 NMMU 41.08, 4 Kovsies 41.12, 5 UJ 41.20, 6 UWC 41.43, 7 Maties 42.40, 8 TUT 42.77
4x400m relay: 1 Maties 3:09.01, 2 TUT 3:10.20, 3 Tuks 3:10.21, 4 Pukke 3:10.53, 5 UJ 3:14.37, 6 Kovsies 3:15.21, 7 UWC 3:18.89, 8 UCT 3:20.47

Women

100m (+0.2): 1 Tamzin Thomas (UWC) 11.53, 2 Lente Pieterse (Pukke) 11.75, 3 Reabetswe Moloi (Tuks) 11.92, 4 Petunia Obisi (UWC) 12.04, 5 Shanice Marnce (UKZN) 12.06, 6 Simone du Plooy (Tuks) 12.13, 7 Chelsea Samuels (UWC) 12.41, 8 Tebogo Mamatu (Tuks) 18.55
200m (+0.3): 1 Justine Palframan (Maties) 23.21, 2 Ariane Nel (Pukke) 23.60, 3 Shanice Marnce (UKZN) 23.86, 4 Simone du Plooy (Tuks) 24.45, 5 Petunia Obisi (UWC) 24.51, 6 Cayla Seddon (VC) 24.60, 7 Chante van Tonder (UJ) 24.72, 8 Bevin Smith (Kovsies) 25.06
400m: 1 Caster Semenya (Pukke) 51.84, 2 Justine Palframan (Maties) 52.41, 3 Ariane Nel (Pukke) 54.05, 4 Danel Holton (Pukke) 55.50, 5 Armoure le Roux (UJ) 55.64, 6 Sune Alberts (Pukke) 57.29, 7 Mariska van Dyk (Tuks) 57.36, 8 Anrune Liebenberg (Maties) 57.57
800m: 1 Caster Semenya (Pukke) 2:00.99, 2 Anuscha Nice (Tuks) 2:05.48, 3 Thato Makhafola (UJ) 2:10.61, 4 Marne Mentz (Kovsies) 2:11.65, 5 Michelle Redelinghuys (Tuks) 2:12.35, 6 Tsepang Sello (Kovsies) 2:13.23, 7 Danette Marais (Tuks) 2:13.44, 8 Elise Wium (Maties) 2:14.18, 9 Happiness Mkhize (UKZN) 2:15.59, 10 Carina Swiegers (Pukke) 2:16.06, 11 Zani Kruger (Maties) 2:16.43, 12 Inari Basson (Maties) 2:20.91
1 500m: 1 Caster Semenya (Pukke) 4:16.87, 2 Anuscha Nice (Tuks) 4:18.41, 3 Kesa Molotsane (Kovsies) 4:19.92, 4 Marne Mentz (Kovsies) 4:24.53, 5 Stella Marais (Tuks) 4:25.72, 6 Sherilene Gelderblom (Pukke) 4:28.12, 7 Lizerie Ferreira (Tuks) 4:33.57, 8 Happiness Mkhize (UKZN) 4:37.79, 9 Zani Kruger (Maties) 4:42.89, 10 Tsepang Sello (Kovsies) 4:42.93, 11 Yvonne Steenkamp (Maties) 4:52.66, 12 Inge Engelbrecht (Maties) 5:33.06, 13 Assnique Robinson (UWC) 5:43.00, 14 Tankiso Lepolise (UWC) 5:45.76, 15 Mpho Mariri (TUT) 5:48.85, 16 Whitney Matseba (TUT) 6:29.90
5 000m: 1 Kesa Molotsane (Kovsies) 16:08.59, 2 Sherilene Gelderblom (Pukke) 16:50.14, 3 Stella Marais (Tuks) 16:52.81, 4 Cherise Sims (NMMU) 17:51.87, 5 Rachel Leistra (UJ) 18:03.12, 6 Yvonne Steenkamp (Maties) 18:06.36, 7 Jessica Pollock (UCT) 18:12.99, 8 Portia Ngwenya (TUT) 19:01.02, 9 Lizandre Mulder (Kovsies) 19:13.33, 10 Tegan Pitt (UCT) 19:43.50, 11 Nicola Wills (UCT) 19:48.94, 12 Tholoana Peu (TUT) 20:57.66, 13 Whitney Matseba (TUT) 21:42.49, 14 Mpho Mariri (TUT) 24:28.41
10 000m: 1 Rachel Leistra (UJ) 37:51.00, 2 Tanya Scott (UCT) 38:55.76, 3 Portia Ngwenya (TUT) 39:20.41, 4 Tholoana Peu (TUT) 41:52.17
3 000m steeplechase: 1 Cherise Sims (NMMU) 10:45.97, 2 Thembi Baloyi (VC) 10:51.12, 3 Carina Swiegers (Pukke) 11:06.27, 4 Lizandre Mulder (Kovsies) 11:47.23, 5 Ileana Dreyer (UWC) 12:07.43
100m hurdles (+3.4): 1 Rikenette Steenkamp (Tuks) 13.09, 2 Maryke Brits (Kovsies) 13.60, 3 Taylon Bieldt (Tuks) 13.82, 4 Janke van Wyk (Maties) 13.86, 5 Jean-Mare Senekal (Maties) 13.96, 6 Chrizaane Markram (UJ) 14.51, 7 Helga-Wendy Bensusan (UJ) 15.11, 8 Tamar Diamond (UJ) 17.65
400m hurdles: 1 Jean-Mare Senekal (Maties) 57.68, 2 Belindi van der Merwe (Tuks) 58.87, 3 Chanel Leuvennink (Tuks) 59.18, 4 Cynthia Tsetsewa (Pukke) 1:01.19, 5 Armoure le Roux (UJ) 1:01.78, 6 Rozelle Meier (Maties) 1:04.55, 7 Rozaan Joubert (NMMU) 1:08.87
High jump: 1 Julia du Plessis (Pukke) 1.80, 2 Geraldine King (UWC) 1.75, 3 Danielle Carstens (Tuks) 1.75, 4 Brittany Uys (UKZN) 1.75, 5 Marilize Higgins (UJ) 1.70, 6 Sheriffah Arewa (Tuks) 1.70, 7 Erikah Seyama (TUT) 1.65, 8 Karla Bronn (Maties) 1.60
Pole vault: 1 Jeannie van Dyk (NMMU) 3.60, 2 Esli Lamley (Kovsies) 3.50, 3 Jodie Sedras (Maties) 3.40, 4 Rozelle Meier (Maties) 3.10, 5 Kulthoom Gaidien (UWC) 3.00
Long jump: 1 Lynique Prinsloo (UJ) 6.59, 2 Kelly Lynn Kingwell (NMMU) 6.12, 3 Maryke Brits (UFS) 6.11, 4 Samantha Pretorius (Maties) 6.01, 5 Patience Ntshingila (UJ) 5.95, 6 Anitha Madike (NMMU) 5.83, 7 Desire van Wyk (UJ) 5.57, 8 Helga-Wendy Bensusan (UJ) 5.45, 9 Moleboheng Pherane (Kovsies) 5.43, 9 Cathrine Makaya (UJ) 5.43, 11 Sheriffah Arewa (Tuks) 5.12, 12 Erikah Seyama (TUT) 5.00
Triple jump: 1 Patience Ntshingila (UJ) 13.01, 2 Kelly Lynn Kingwell (NMMU) 12.84, 3 Zinzi Chabangu (UJ) 12.79, 4 Cathrine Makaya (UJ) 12.37, 5 Moleboheng Pherane (Kovsies) 11.84, 6 Desire van Wyk (UJ) 11.50, 7 Helga-Wendy Bensusan (UJ) 11.36, 8 Nicole Dirk (Maties) 11.04
Shot put: 1 Ischke Senekal (NMMU) 16.05, 2 Sonia Smuts (Tuks) 15.00, 3 Lezaan Jordaan (UJ) 14.68, 4 Monique Wagner (UJ) 12.42, 5 Leandri Geel (UJ) 12.31, 6 Chandre Fredericks (UWC) 10.35, 7 Terri-Ann Growie (SPU) 8.90, 8 Juane Serfontein (Kovsies) 8.71, 9 Sikelela Tibata (CPU) 8.55, 10 Jacoba Havinga (Kovsies) 8.01, 11 Bridget Mapharumela (TUT) 7.97, 12 Malebo Moloto (RU) 6.74, 13 Ayabonga Mntonga (VUT) 6.43, 14 Sibongile Phiri (CUT) 5.74
Discus throw: 1 Ischke Senekal (NMMU) 51.05, 2 Leandri Geel (UJ) 46.49, 3 Sonia Smuts (Tuks) 40.26, 4 Sunette Luther (Maties) 39.69, 5 Riette Heyns (Pukke) 39.28, 6 Lezaan Jordaan (UJ) 39.20, 7 Boitumelo Mabeo (TUT) 28.00, 8 Nadia Meiring (Kovsies) 26.82, 9 Bridget Mapharumela (TUT) 16.62, 10 Malebo Moloto (RU) 14.94, 11 Ayabonga Mntonga (VUT) 11.82, 12 Sibongile Phiri (CUT) 11.39
Hammer throw: 1 Stephanie Greyling (Pukke) 56.50, 2 Letitia Janse van Vuuren (Pukke) 54.15, 3 Chene Coetzee (Tuks) 51.15, 4 Nadia Meiring (Kovsies) 48.37, 5 Janel Havinga (Kovsies) 42.69, 6 Chandre Fredericks (UWC) 39.60, 7 Juane Serfontein (Kovsies) 37.66, 8 Terri-Ann Growie (SPU) 26.46, 9 Philile Cele (UKZN) 24.50
Javelin throw: 1 Jo-Ane van Dyk (Pukke) 52.68, 2 Megan Wilke (Pukke) 51.00, 3 Tazmin Brits (Pukke) 49.75, 4 Carli Nieuwenhuizen (Pukke) 46.31, 5 Anneke Germishuys (Maties) 43.40, 6 Hesmarie Teubes (Maties) 33.45, 7 Philile Cele (UKZN) 17.30
4x100m relay: 1 Tuks 46.39, 2 Maties 46.60, 3 UJ 47.12, 4 UWC 47.14, 5 Kovsies 47.62, 6 UCT 52.75
4x400m relay: 1 Pukke 3:43.65, 2 Maties A 3:47.63, 3 Tuks 3:48.75, 4 UJ 3:53.93, 5 Maties B 3:57.67, 6 UWC 3:58.00, 7 NMMU 3:59.44, 8 Kovsies 4:07.76

University codes

CPUT – Cape Peninsula University of Technology
CUT – Central University of Technology
CUTW – Central University of Technology Welkom
Kovsies – University of the Free State
Maties – University of Stellenbosch
NMMU – Nelson Mandela Metropolitan University
Pukke – North-West University
RU – Rhodes University
SPU – Sol Plaatjie University
Tuks – University of Pretoria
TUT – Tshwane University of Technology
UCT – University of Cape Town
UJ – University of Johannesburg
UKZN – University of KwaZulu-Natal
UL – University of Limpopo
UV – University of Venda
UWC – University of the Western Cape
VC – Varsity College
VUT – Vaal University of Technology

* Results courtesy of www.versus.co.za