SA Senior Champs results

 
Updated: April 29, 2017

​Results of the SA Senior and Combined Events Championships at Puk McArthur Stadium, in Potchefstroom, on Friday and Saturday (21 and 22 April, 2017):

Men

100m (-0.7): 1 Akani Simbine (AGN) 9.95, 2 Wayde van Niekerk (AFS) 10.04, 3 Thando Roto (AGN) 10.04, 4 Henricho Bruintjies (AGN) 10.17, 5 Emile Erasmus (AGN) 10.29, 6 Lebakeng Sesele (AGN-I) 10.38
200m (+0.5): 1 Wayde van Niekerk (AFS) 19.90, 2 Akani Simbine (AGN) 20.15, 3 Gift Leotlela (AGN) 20.20, 4 Clarence Munyai (AGN) 20.25, 5 Hendrik Maartens (AFS) 20.93, 6 Lebakeng Sesele (AGN-I) 21.13
400m: 1 Pieter Conradie (ACNW) 45.15, 2 Ranti Dikgale (AGN) 45.90, 3 Thapelo Phora (AGN) 46.07, 4 Sokwakhana Zazini (AGN-I) 46.21, 5 Zakithi Nene (KZNA) 46.41, 6 Ashley Hlungwani (AGN) 47.03, 7 Jon Seeliger (AGN) 47.16, 8 Jaden Flagg (BOLA) 47.39
800m: 1 Rynardt van Rensburg (AFS) 1:46.56, 2 Henco Uys (ACNW) 1:46.65, 3 Tshepo Tshite (ACNW) 1:47.11, 4 William Mothosolo (AMPU) 1:47.31, 5 Tian Basson (AMPU) 1:47.86, 6 Jacob Rozani (ANWN-I) 1:48.02, 7 George Kusche (AGN) 1:48.38, 8 Andre Olivier (ACNW) 1:49.61
1 500m: 1 Dumisani Hlaselo (CGA) 3:41.63, 2 Nkosinathi Sibiya (KZNA) 3:41.86, 3 Folavio Sehohle (AMPU) 3:42.50, 4 Treasure Derison (AFS) 3:43.97, 5 Henry Makane (CGA) 3:44.42, 6 Ryan Mphahlele (CGA) 3:45.91, 7 Jeromy Andreas (CGA) 3:48.55, 8 Solomon Botholo (AGN) 3:50.58, 9 Dais Malebana (AGN-I) 3:51.43, 10 Bruce-Lynn Damons (WPA) 3:56.35, 11 Jerry Motsau (ACNW) 3:57.88, 12 Jason Koopman (WPA-I) 4:01.87
5 000m: 1 Thabang Mosiako (ACNW) 14:03.84, 2 Elroy Gelant (ACNW) 14:05.59, 3 Stephen Mokoka (AGN) 14:09.55, 4 Kabelo Melamu (CGA) 14:23.83, 5 Ntekele Moshwetsi (ANWN) 14:31.28, 6 Phillimon Mathiba (CGA) 14:31.42, 7 Joel Mmone (ACNW) 14:39.47, 8 Philani Buthelezi (AGN) 14:39.99, 9 Malefetsane Motloung (AFS) 14:46.13, 10 Marianio Eesou (EPA) 14:48.30, 11 Collen Mulaudzi (AGN-I) 14:51.10, 12 Lucas Bothobuthle (ACNW) 14:52.39, 13 Puseletso Mofokeng (AVT) 14:52.87, 14 Pakiso Mthembu (AFS) 14:54.39, 15 Regen Magwai (AGN) 15:00.39, 16 Anthony Timoteus (WPA) 15:01.99, 17 Nadeel Wildschutt (WPA) 15:02.01, 18 Rowhaldo Ratz (WPA) 15:07.03, 19 Thabo Thoahlane (AFS) 15:12.38, 20 Sipho Mbanjwa (KZNA) 15:13.12, 21 Xolisani Zamkele (ATRA) 15:16.97
10 000m: 1 Elroy Gelant (ACNW) 29:09.87, 2 Kabelo Melamu (CGA) 30:08.99, 3 Phillimon Mathiba (CGA) 30:15.57, 4 Ntekele Moshwetsi (ANWN) 30:23.42, 5 Philani Buthelezi (AGN) 30:41.13, 6 Collen Mulaudzi (AGN-I) 30:53.51, 7 Milton Kekana (AGN-I) 31:23.40, 8 Siphiwe Mohlomi (CGA) 31:23.84, 9 Thabo Masina (CGA) 32:09.96, 10 Dylan van der Merwe (CGA-I) 32:18.89, 11 Xolisani Zamkele (ATRA) 33:08.15, 12 Vuyolwethu Madikiza (ATRA) 33:10.60, 13 Bonginkosi Zwane (KZNA) 33:24.02, 14 Kamo Masemola (LIMA) 34:16.46
3 000m steeplechase: 1 Rantso Mokopane (ACNW) 8:34.47, 2 Dikotsi Lekopa (ACNW) 8:47.15, 3 Kabelo Seboko (CGA) 8:47.15, 4 Tumisang Monnatlala (CGA) 9:08.11, 5 Ruan Meintjies (AFS) 9:08.42, 6 Sibusiso Madikizela (WPA) 9:09.67, 7 Nope Molejane (AFS) 9:13.96, 8 Lucas Bothobutle (ACNW) 9:19.92, 9 Simon Mokonyama (AGN) 9:23.38, 10 Derocious Makhobalo (CGA) 9:29.09, 11 Ontiretse Motlagale (ACNW) 9:30.07, 12 Godfrey Malepe (ANWN) 9:31.34, 13 Mongezi Ngobe (ATRA) 9:43.02, 14 Sive Ngubo (AGN-I) 9:43.58, 15 Siboniso Soldaka (WPA) 9:45.07, 16 Siphesihle Masondo (KZNA) 9:58.44
110m hurdles (+0.3): 1 Tiaan Smit (AGN) 13.42, 2 Antonio Alkana (WPA) 13.49, 3 Ruan de Vries (AGN) 13.81, 4 Junior Mkatini (CGA) 13.86, 5 Kobus Moolman (AFS) 14.06, 6 Alwyn Bothma (ACNW) 14.17, 7 Muntingh Hamman (AGN) 14.19, 8 Andre September (WPA) 14.34
400m hurdles: 1 Le Roux Hamman (AGN) 49.35, 2 LJ van Zyl (AGN) 49.52, 3 Constant Pretorius (AGN) 49.83, 4 Linford Maree (BOLA) 50.99, 5 Elshami Eksteen (AFS) 51.42, 6 Kefilwe Mogawane (AGN) 51.90, 7 Marcus Bornman (AGN-I) 52.49, 8 Lindokuhle Gara (AGN-I) 53.37
High jump: 1 Chris Moleya (AGN) 2.25, 2 Keegan Fourie (BOLA) 2.20, 3 Garth Ellis (EPA) 2.15, 4 Breyton Poole (WPA) 2.15, 5 Mpho Links (ACNW) 2.10, 6 Sarel Prinsloo (ACNW) 2.05, 7 Luvo Nkewu (BOLA) 2.00, 7 Clyde Ruiters (WPA) 2.00, 9 Manqoba Nkosi (AGN) 2.00, 10 Teboho Modise (CGA) 2.00, 11 Sherno Pick (ASWD) 1.95, 12 Christo Krause (ACNW) 1.85
Pole vault: 1 Eben Beukes (AGN) 5.00, 2 Heinrich Smit (AGN) 5.00, 3 Eckhardt van der Watt (BOLA) 4.90, 4 Jaun de Swardt (BOLA) 4.70, 5 Valco van Wyk (BOLA) 4.70
Long jump: 1 Luvo Manyonga (AGN) 8.65, 2 Ruswahl Samaai (CGA) 8.49, 3 Zarck Visser (CGA) 8.03, 4 Jovan van Vuuren (AFS) 7.60, 5 Dylon Cotter (CGA) 7.59, 6 Peter Makgato (CGA) 7.41, 7 Divan Manuel (EPA) 7.37, 7 Koketso Mogapi (ACNW) 7.37, 9 Aaron Pedro (CGA) 7.31, 10 Maudas Banda (AMPU) 7.28, 11 Norbert Ponisammy (AMPU) 7.25, 12 Francois Coetzee (AGN) 7.22, 13 Keanu Moodie (BOLA-I) 7.18, 14 Jason Farao (CGA) 7.17, 15 Crissio Roberts (WPA) 7.09, 16 Michael Skosana (AGN) 6.98, 17 Luke Gauche (ASWD) 6.96, 18 Duwayne Boer (CGA) 6.95, 19 Regan Julies (SAPS) 6.86, 20 Khuco Fallert (AGN) 6.68, 21 Christo Krause (ACNW) 6.29
Triple jump: 1 Reneilwe Aphane (AGN) 15.93, 2 Sefako Mokhosoa (AFS) 15.63, 3 Junior Mphefu (BOLA) 15.21, 4 Jason Sewenyana (WPA) 14.93, 5 Kwesi Mtoba (BOLA) 14.79, 6 Duwayne Boer (CGA) 14.69, 7 Itumeleng Dikoko (AVT) 14.60, 8 Jabulane Mothlake (CGA) 14.39, 9 Michael Skosana (AGN-I) 13.80
Shot put: 1 Orazio Cremona (AGN) 21.12, 2 Jaco Engelbrecht (CGA) 20.63, 3 Burger Lambrechts Jnr (AGN) 19.15, 4 Jason van Rooyen (CGA) 18.70, 5 Kyle Blignaut (CGA) 18.51, 6 Ruan Combrink (AGN) 17.20, 7 Tumelo Thage (AGN) 16.68, 8 Constand van Rooyen (ACNW) 15.32
Discus throw: 1 Dewald van Heerden (CGA) 56.61, 2 Brynn-Peter Kemp (BOLA) 55.12, 3 Patrick Duvenage (AGN) 55.08, 4 Werner Visser (CGA) 53.51, 5 Naas Marais (AMPU) 46.92, 6 Manie Blom (AGN-I) 46.47, 7 Roland Pienaar (AFS-I) 43.73
Hammer throw: 2 Chris Harmse (AFS) 70.53, 2 Renaldo Frechou (AGN) 70.30, 3 Tshepang Makhethe (ACNW) 69.14, 4 Alan Cumming (ACNW) 64.94, 5 Carel Haasbroek (ACNW) 62.20, 6 Vincent van Rensburg (CGA) 57.62, 7 Nicol Laubscher (BOLA) 52.06, 8 Pierre Janeke (AFS) 52.00, 9 Werner Behr (CGA) 47.13, 10 Lee Duyvestyn (BORA) 43.31
Javelin throw: 1 Phil-Mar Janse van Rensburg (AMPU) 79.86, 2 Rocco van Rooyen (WPA) 79.76, 3 Johan Grobler (ACNW) 75.70, 4 Hernu van Vuuren (CGA) 74.83, 5 Chad Herman (ACNW) 73.56, 6 Tobie Holtzhauzen (AGN) 72.20, 7 Brendan Skiener (AGN-I) 71.63, 8 Werner Dames (ANWN) 68.78, 9 Erich Wiese (ACNW) 67.77, 10 Jannes Schlebusch (AFS) 66.59, 11 Paul Botha (ANWN) 62.75
Decathlon: 1 Fredriech Pretorius (AGN) 7524, 2 Duncan McGladdery (AGN) 6788, 3 Marcelle de Jager (AFS) 6747, 4 Lee van der Berg (ACNW) 6290, 5 JC van Biljon (AFS) 6259, 6 Hennie Beukes (BOLA) 6236, 7 Terrence Wepener (WPA-I) 6039, 8 Katleho Matsekane (AVT) 5588, 9 Gert Swanepoel (AGN) 4722, 10 Brandon Barnard (ACNW) 2587, 11 Willem Coertzen (ACNW) 1619
4x100m relay: 1 WPA 40.07, 2 AGN-I 41.89
4x400m relay: 1 BOLA 3:11.04, 2 AGN-I 3:14.11, 3 CGA 3:18.23, 4 ATRA 3:25.03
20km walk: 1 Wayne Snyman (AGN) 1:25:51, 2 Sizwe Ndebele (AGN) 1:28:37, 3 Mzwakhe Mavandla (CGA) 1:32:45, 4 Thumisang Pule (AGN) 1:33:55, 5 Aron Mahlangu (KZNA) 1:34:15, 6 Mthunzi Mnisi (AGN) 1:38:25

Women

100m (-0.2): 1 Alyssa Conley (CGA) 11.41, 2 Tebogo Mamatu (AGN) 11.44, 3 Nabeela Parker (WPA) 11.56, 4 Tamzin Thomas (WPA) 11.59, 5 Lente Pieterse (ACNW) (ACNW) 11.73, 6 Rose Xeyi (AGN) 12.01, 7 Shanice Marnce (KZNA) 12.13
200m (+1.5): 1 Alyssa Conley (CGA) 22.94, 2 Tamzin Thomas (WPA) 23.43, 3 Wenda Nel (AGN) 23.54, 4 Ariane Nel (ACNW) 23.98, 5 Nabeela Parker (WPA) 24.35, 6 Shanice Marnce (KZNA) 24.44, 7 Chante van Tonder (CGA) 24.75, 8 Elme Smith (AFS) 24.85
400m: 1 Caster Semenya (ACNW) 51.60, 2 Justine Palframan (BOLA) 52.57, 3 Sonja van Tonder (WPA) 54.66, 4 Marli Viljoen (AGN-I) 55.08, 5 Rorisang Ramonnye (ANWN) 55.40, 6 Danel Holton (ACNW) 55.65, 7 Armoure le Roux (CGA) 56.04, 8 Ariane Nel (ACNW) 57.47
800m: 1 Caster Semenya (ACNW) 2:01.03, 2 Gena Lofstrand (KZNA) 2:03.32, 3 Anuscha Nice (AGN) 2:05.88, 4 Niene Muller (AGN) 2:08.32, 5 Lee Anne Blake (AGN-I) 2:08.72, 6 Keletso Senosi (AGN) 2:11.88, 7 Danel du Plessis (ACNW) 2:12.11, 8 Carina Swiegers (ACNW) 2:18.91
1 500m: 1 Simonay Weitsz (CGA) 4:21.93, 2 Marne Mentz (AFS) 4:22.46, 3 Irvette van Zyl (AGN) 4:23.23, 4 Nicole Louw (AFS) 4:26.02, 5 Lyndi Roelofse (CGA) 4:26.63, 6 Stella Marais (AGN) 4:30.80, 7 Happiness Mkhize (KZNA) 4:31.08, 8 Dipuo Mashishi (CGA) 4:31.29, 9 Yandiswa Shange (CGA) 4:31.33, 10 Tylor Beling (AFS) 4:31.62, 11 Mandie Brandt (WPA-I) 4:32.45, 12 Liza Maritz (AGN-I) 4:36.45
5 000m: 1 Kesa Molotsane (AFS) 16:22.30, 2 Irvette van Zyl (AGN) 16:28.53, 3 Nolene Conrad (WPA) 16:32.51, 4 Mapaseka Makhanya (CGA) 16:36.49, 5 Glenrose Xaba (AGN) 16:39.34, 6 Sherilene Gelderblom (ACNW) 17:26.28, 7 Casey Bosman (CGA) 17:43.18, 8 Nicole van der Merwe (CGA) 18:02.78, 9 Lusanda Bomvana (ATRA) 18:35.26, 10 Pam Madoa (ACNW) 18:48.57, 11 Ntombomzi Tywalana (ATRA) 19:58.55, 12 Megan Dempster (EPA) 20:01.10, 13 Willie Sinobom (ATRA) 20:13.22
10 000m: 1 Glenrose Xaba (AGN) 34:56.12, 2 Cornelia Joubert (CGA) 35:12.32, 3 Mapaseka Makhanya (CGA) 35:26.89, 4 Maria Shai (CGA) 35:41.62, 5 Bulelwa Simae (WPA) 35:53.32, 6 Lusanda Bomvana (ATRA) 36:32.67, 7 Puseletso Dladla (KZNA) 37:18.36, 8 Monwabisi Mjoli (KZNA) 38:20.97, 9 Bathobile Mkhize (KZNA) 38:51.74, 10 Maryna Swanepoel (AFS) 39:04.00
3 000m steeplechase: 1 Cherise Sims (EPA) 10:46.29, 2 Thembi Baloyi (AGN) 10:59.84, 3 Shanley Koekemoer (AGN) 11:04.66, 4 Lethabo Makgoga (CGA) 11:08.65, 5 Carina Swiegers (ACNW) 11:26.31, 6 Lara Orrock (AFS) 11:34.16, 7 Lesego Mpshe (CGA) 11:42.38, 8 Lizandre Mulder (AFS) 11:50.44
100m hurdles (-0.1): 1 Rikenette Steenkamp (AGN) 13.02, 2 Claudia Heunis (AGN) 13.23, 3 Maryke Brits (AFS) 13.53, 4 Velmein Hendriks (CGA) 13.82, 5 Taylon Bieldt (AGN) 13.87, 6 Janke van Wyk (BOLA) 13.93, 7 Tanya Ehrke (CGA) 14.21
400m hurdles: 1 Wenda Nel (AGN) 55.16, 2 Anneri Moolman (AFS) 58.37, 3 Zeney van der Walt (AGN) 58.90, 4 Jean-Mare Senekal (BOLA) 59.10, 5 Belindi van der Merwe (AGN) 1:00.25, 6 Rogail Joseph (BOLA) 1:00.85, 7 Juli Vercuiel (WPA) 1:01.19, 8 Cynthia Tsetsewa (ACNW) 1:01.48
High jump: 1 Julia du Plessis (ACNW) 1.85, 2 Tillanie Neethling (SAPS) 1.80, 3 Marilize Higgens (CGA) 1.75, 4 Yvonne Robson (AMPU) 1.75, 5 Geraldine King (WPA) 1.75, 6 Brittany Uys (KZNA) 1.70, 7 Kristi Snyman (WPA) 1.70, 8 Daniella Carstens (AGN) 1.70, 8 Sherrifah Arewa (AGN) 1.70, 10 Mariette Botha (CGA) 1.60, 11 Frances Seeliger (AGN-I) 1.60
Pole vault: 1 Nadja Fourie (AFS) 3.70, 2 Jeannie van Dyk (EPA) 3.60, 3 Kian-Lee du Toit (BOLA) 3.60, 4 Jodie Sedras (BOLA) 3.50, 5 Anje Viljoen (BOLA) 3.40, 6 Esli Lamley (AFS) 3.20, 7 Simonn Swanevelder (ASWD) 3.10
Long jump: 1 Lynique Prinsloo (CGA) 6.57, 2 Maryke Brits (AFS) 6.39, 3 Samantha Pretorius (BOLA) 6.32, 4 Karin Mey (AGN-I) 6.29, 5 Zinzi Chabangu (CGA) 6.12, 6 Anita Madike (EPA) 6.01, 7 Michaela Wright (CGA-I) 5.68, 8 Moleboheng Pherane (AFS) 5.61, 9 Rudine Botha (ACNW) 5.53, 10 Marichelle Nortje (ACNW) 5.46, 11 Mahlatsi Dombeni (AGN-I) 5.42, 12 Stoni Lawrence (AGN-I) 5.17
Triple jump: 1 Kelly Kingwell (EPA) 13.55, 2 Zinzi Chabangu (CGA) 13.20, 3 Patience Ntshingila (CGA) 13.06, 4 Helga-Wendy Bensusan (CGA) 12.16, 5 Moleboheng Pherane (AFS) 12.03, 6 Mahlatsi Dombeni (AGN-I) 11.99, 7 Suneel Louwrens (BOLA-I) 11.95, 8 Taylia Visagie (AGN) 11.24, 9 Njabuliso Ngomane (AGN-I) 11.01
Shot put: 1 Ischke Senekal (EPA) 16.97, 2 Lezaan Jordaan (CGA) 15.04, 3 Sonia Smuts (AGN) 14.93, 4 Tanya Pubalakan (SAPS) 13.50, 5 Wanzel Breytenbach (AGN-I) 13.46, 6 Mia van Oudtshoorn (AFS) 13.23, 7 Monique Wagner (CGA) 13.22, 8 Jana Steinmann (ACNW) 12.79, 9 Elme Botha (ASWD) 12.08
Discus throw: 1 Ischke Senekal (EPA) 51.92, 2 Tharina van der Walt (AFS) 47.66, 3 Yolandi Stander (AGN) 46.36, 4 Riette Heyns (ACNW) 45.13, 5 Leandri Geel (CGA) 44.75, 6 Ashley Nieuwenhuizen (ACNW) 42.85, 7 Sonia Smuts (AGN) 41.95, 8 Mia van Oudtshoorn (AFS) 41.06, 9 Elme Botha (ASWD) 33.58
Hammer throw: 1 Letitia Janse van Vuuren (ACNW) 60.65, 2 Stephanie Greyling (ACNW) 57.40, 3 Marga Cumming (ACNW) 55.85, 4 Marinda Greyling (AFS) 52.51, 5 Chene Coetzee (AGN) 52.41, 6 Tanya Pubalakan (SAPS) 52.14, 7 Tharina van der Walt (AFS) 52.12, 8 Lizelle Fourie (CGA) 51.59, 9 Tamlynn Leonard (EPA) 50.94, 10 Nadia Meiring (AFS) 48.28, 11 Elme Botha (ASWD) 44.76, 12 Monique Vosloo (BORA) 40.71
Javelin throw: 1 Sunette Viljoen (aCNW) 63.49, 2 Jo-Ane van Dyk (ACNW) 52.72, 3 Megan Wilke (ACNW) 48.98, 4 Tazmin Brits (ACNW) 47.22, 5 Carli Nieuwenhuizen (ACNW) 45.94, 6 Leandri Lamprecht (AMPU) 45.27, 7 Linda van Vreden (CGA) 44.98, 8 Zandri Bailey (WPA) 44.59, 9 Anneke Germishuys (BOLA) 41.27, 10 Kelsy-Ann Mostert (AGN-I) 39.67, 11 Danel Bieldt (ACNW) 39.43
Heptathlon: 1 Nienka du Toit (BOLA) 4967, 2 Nicola Schoeman (AGN) 4833, 3 Anri Salim (ACNW) 3990, 4 Sherica van Graan (CGA) 3449, 5 Danica Kirsten (ACNW) 3446
4x100m relay: 1 BOLA 45.72, 2 WPA 46.33
4x400m relay: 1 AGN 3:43.59, 2 BOLA 3:43.74, 3 CGA 3:48.58
20km walk: 1 Anel Oosthuizen (CGA) 1:38:53, 2 Natalie le Roux (KZNA) 1:46:14, 3 Zelda Schultz (KZNA) 1:51:59, 4 Milandre Stafford (ACNW) 1:56:53, 5 Althea Potgieter (ACNW) 1:58:18, 6 Mthatsi Mokhele (CGA) 1:58:52

Junior women

10km walk: 1 Mizan Viljoen (AFS) 51:48, 2 Annette Koen (ACNW) 52:58

Combined events

Junior men

Decathlon: 1 Grove Coetzee (AFS) 5519, 2 Joshua Nurdeen (WPA-I) 5142, 3 Daniel Marais (WPA-I) 4902

Youth boys

Decathlon: 1 Zaine de la Rey (AFS) 5741, 2 Rainer Spruyt (AMPU) 5376, 3 Ronaldo Mackenzie (BOLA) 5332, 4 Rikus van Zyl (ACNW) 4731, 5 Stefan Hoffmeister (WPA-I) 4183

Junior women

Heptathlon: 1 Jone Kruger (ACNW) 4596, 2 Cindy van Bers (AGN) 4438, 3 Shannon Verster (KZNA) 4250, 4 Elizna von Alleman (ACNW) 4085

Youth girls

Heptathlon: 1 Liezl Theron (AGN) 4663, 2 Esther Solarin (AGN) 4372, 3 Leandre Ketch (BOLA) 4303, 4 Ancke Botha (CGA) 4132, 5 Liane van Jaarsveld (CGA) 4105, 6 Annica Opperman (ASWD) 3985, 7 Ameerah Donough (WPA) 3920, 8 Xante de Klerk (AVT) 3864, 9 Anina van Zyl (ACNW) 3272

Medals table

1 Athletics Gauteng North (AGN) 15g, 14s, 15b – 44 medals
2 Athletics Central North West (ACNW) 10g, 6s, 6b – 22 medals
3 Athletics Free State (AFS) 8g, 6s, 3b – 17 medals
4 Central Gauteng Athletics (CGA) 7g, 6s, 9b – 22 medals
5 Boland Athletics (BOLA) 4g, 5s, 6b – 15 medals
6 Eastern Province Athletics (EPA) 4g, 1s, 1b – 6 medals
7 Western Province Athletics (WPA) 1g, 4s, 3b – 8 medals
8 Athletics Mpumalanga (AMPU) 1g, 1s, 1b – 3 medals
9 KwaZulu-Natal Athletics (KZNA) 3s, 2b – 5 medals
10 Athletics Gauteng North Individuals (AGN-I) 2s – 2 medals
11 Western Province Athletics Individuals (WPA-I) 1s, 1b – 2 medals
12 South African Police Services (SAPS) 1s – 1 medal

* Results courtesy of www.asaseniors.co.za