SA Junior and Youth Champs results

 
Updated: April 16, 2017

​Results of all finals contested at the SA Junior and Youth Championships in Cape Town (7-8 April, 2017):

Juniors

Men

100m (+1.1): 1 Thembo Monareng (AGN) 10.52, 2 Ethan Noble (WPA) 10.60, 3 Thapelo Maholela (AGN) 10.62, 4 Amaan Africa (BOLA) 10.74, 5 Nathaniel Sauls (CGA-I) 10.78, 6 Andiswa Ndlela (KZNA) 10.83, 7 Johan van der Merwe (ACNW) 10.89, 8 Mfundo Mzobe (KZNA) 11.01
200m: 1 Gift Leotlela (AGN) 20.28, 2 Thembo Monareng (AGN) 20.94, 3 Ethan Noble (WPA) 21.03, 4 Thando Dlodlo (CGA) 21.13, 5 Andiswa Ndlela (KZNA) 21.41, 6 Casper Lotter (EPA) 21.61, 7 Johan van der Merwe (ACNW) 21.75
400m: 1 Zakithi Nene (KZNA) 47.45, 2 Braam Bisschop (AGN) 47.70, 3 Bongani Sitholi (AFS) 47.91, 4 Gadeo Isaacs (BOLA) 48.38, 5 Nikolas Marich (CGA) 49.21, 6 Khakalethu Bophi (BORA) 49.50, 7 Quintin Pennells (CGA) 49.67
800m: 1 George Kusche (AGN) 1:51.96, 2 Dylan van Rooyen (AVT) 1:52.15, 3 Alwin Dirkse (BOLA) 1:52.37, 4 Vusi Madonsele (AGN) 1:52.63, 5 Tsielo Tsanyane (KZNA) 1:53.06, 6 Juan Jones (WPA-I) 1:53.62, 7 Francois Bruwer (BOLA) 1:54.03, 8 Phelani Maduwa (AVT) 1:54.84, 9 Tyler Warries (AGN) 1:55.43, 10 Wilhelm Berrange (ANWN) 1:55.50
1 500m: 1 George Kusche (AGN) 3:47.84, 2 Ryan Mphahlele (CGA) 3:49.18, 3 Dais Malebana (AGN) 3:53.23, 4 Thabo Viti (CGA) 3:57.23, 5 More Lehlogouolo (AGN) 3:59.57, 6 Kutlwesiso Sidinile (CGA) 3:59.98, 7 Aubrey Kotze (WPA-I) 4:01.02, 8 Romano Slinger (EPA) 4:01.54, 9 Thulani Lekhuleni (AMPU) 4:04.15, 10 Phelani Maduwa (AVT) 4:05.92, 11 Thembekile Kupiso (ACNW) 4:12.80
5 000m: 1 Kabelo Seboko (CGA) 14:28.98, 2 Pakiso Mthembu (AFS) 14:36.73, 3 Thabo Masina (CGA) 14:45.60, 4 Adrian Wildschutt (WPA) 14:55.33, 5 Siphiwe Mohlomi (CGA) 14:56.87, 6 Disego Ledwaba (LIMA) 15:00.43, 7 Motatsi Ntsasa (AFS) 15:06.82, 8 Teboho Selolo (AGN) 15:12.40, 9 Thembeku Mendu (WPA) 15:18.97, 10 Ronaldo January (WPA) 15:28.64, 11 Jacob Khomola (LIMA) 15:32.29, 12 Rowhaldo Ratz (WPA) 15:45.97, 13 Tabile Mkhupeni (ATRA) 16:11.47, 14 Kanannelo Thulo (BOLA) 16:13.86, 15 Mosuwe Lephaila (AFS) 16:27.55, 16 Nhlakanipho Majozi (KZNA) 16:28.01, 17 Godwin Heyns (ASWD) 16:46.35
10 000m: 1 Thabo Masina (CGA) 30:46.05, 2 Siphiwe Mohlomi (CGA) 30:47.41, 3 Itumeleng Sesiko (CGA) 31:37.68, 4 Rowhaldo Ratz (WPA) 32:08.58, 5 Jacob Khomola (LIMA) 33:00.66, 6 Nizaam Sauls (BOLA) 33:25.53, 7 Renaleone Mokakale (AGN) 34:48.78, 8 Steve Shongwe (AGN) 36:46.19
3 000m steeplechase: 1 Kabelo Seboko (CGA) 9:02.72, 2 Nope Molejane (AFS) 9:13.31, 3 Onkabetsi Sebola (CGA) 9:16.31, 4 Proud Mngomezulu (AGN) 9:23.96, 5 Bongi Maseko (AMPU) 9:26.42, 6 Aphelele Nkonyeni (ATRA) 9:29.00, 7 David Matlala (CGA-I) 9:54.77, 8 Wilton Vlink (BOLA) 9:55.32, 9 Kanannelo Thulo (BOLA) 9:58.57
110m hurdles (-5.6): 1 Alwyn Bothma (ACNW) 14.59, 2 Levert Pieterse (EPA) 14.81, 3 Silusapho Dingiswayo (AGN) 14.85, 4 Ruhan van der Walt (AGN) 14.88, 5 Lethabo Maganyele (AGN) 15.99, 6 Marcello Pienaar (WPA) 17.69
400m hurdles: 1 Louwtjie Steenkamp (LIMA) 52.10, 2 Linford Maree (BOLA) 52.46, 3 Lee-Hano Swart (BOLA) 53.14, 4 Siyabonga Madlopa (CGA) 54.04, 5 Ponatshego Mashabe (ANWN) 54.27, 6 Ruhan van der Walt (AGN) 54.31, 7 Marco Jooste (ACNW) 54.73, 8 Heinrich Marx (AGN) 55.83
High jump: 1 Leandre van Rooyen (AGN) 2.05, 2 Sherno Pick (ASWD) 2.00, 3 Manqoba Nkosi (AGN) 1.90, 4 Estiaan Kotze (AGN) 1.90, 5 Bronwyn Fransman (BOLA) 1.90, 6 Keletso Mampuru (AMPU) 1.90, 7 Lucian Ross (EPA) 1.85
Pole vault: 1 Eckardt van der Watt (BOLA) 4.80, 2 Willie Naude (AFS) 4.50, 3 William Gibbens (BOLA) 4.40, 4 Elmar Schutte (AGN) 4.00
Long jump: 1 Aaron Pedro (CGA) 7.41, 2 Norbert Ponisammy (AMPU) 7.22, 3 Muller Pieterse (AGN) 7.21, 4 Kyle Green (WPA) 7.12, 5 Bongane Mpangane (CGA) 7.01, 6 Junior Mpefu (BOLA) 6.96, 7 Zinedine Meiring (WPA) 6.88, 8 Karl-Otto Matthee (WPA) 6.78, 9 Zack Pryde (WPA) 6.69, 10 Sibusiso Vilakazi (AMPU) 6.45, 11 Maudas Banda (AMPU) 6.23, 12 Manqoba Nkosi (AGN) 5.72
Triple jump: 1 Junior Mpefu (BOLA) 15.32, 2 Cheslin Kortje (BOLA) 15.05, 3 Frank Muwayi (AMPU) 14.44, 3 Alulelwa Mbewane (KZNA) 14.44, 5 Waden Bonze (AGN) 14.36, 6 Sikhumbuzo Nkosi (AMPU) 14.30, 7 Kyle Green (WPA) 14.15, 8 Irwin Modimokoane (ANWN) 14.10, 9 Athenkhosi Hlonyane (EPA-I) 13.78, 10 Harry Broersma (AVT-I) 13.32
Shot put: 1 Burger Lambrechts (AGN) 20.43, 2 Kyle Blignaut (CGA) 19.60, 3 Patrick Duvenhage (AGN) 18.14, 4 Werner Visser (CGA) 17.64, 5 Naas Marais (AMPU) 16.95, 6 Carl van Rooyen (CGA) 14.47, 7 Marko van Niekerk (BOLA) 14.01, 8 Courinn Pretorius (BORA) 13.43
Discus throw: 1 Werner Visser (CGA) 57.08, 2 Burger Lambrechts (AGN) 56.87, 3 Patrick Duvenhage (AGN) 56.37, 4 Naas Marais (AMPU) 53.84, 5 Francois Vermeulen (BOLA) 51.43, 6 Marko van Niekerk (BOLA) 50.19, 7 Kyle Blignaut (CGA) 49.65, 8 Nico van der Westhuizen (WPA) 40.97, 9 Jean Brown (NWCA) 39.26
Hammer throw: 1 Karel Haasbroek (ACNW) 71.74, 2 JC Schultz (AFS) 64.79, 3 Heinrich Sullwald (BOLA) 59.40, 4 Ryno Niemand (BOLA) 56.31, 5 Jacques Tredoux (BOLA) 53.65, 6 Barry Botha (ASWD) 49.98, 7 Corne Thiart (WPA) 48.74, 8 Dante Nel (EPA) 47.74, 9 Philip Olivier (AFS) 47.24
Javelin throw: 1 Werner Dames (ANWN) 73.51, 2 Anro van Eeden (BOLA) 68.54, 3 Coenraad Kotze (NWCA) 63.90, 4 Paul Botha (ANWN) 63.86, 5 Gustav Prinsloo (LIMA) 62.47, 6 Arnold Horn (LIMA) 60.85, 6 Hernu van Vuuren (CGA) 60.85, 8 Andre Adendorf (WPA) 60.45, 9 Jean Brown (NWCA) 55.35, 10 Justin Kearns (AGN-I) 52.24, 11 Philip Lombaard (ASWD) 49.25
4x100m relay: 1 Athletics Gauteng North ‘A’ (AGN) 41.05, 2 Western Province Athletics (WPA) 41.46, 3 KwaZulu-Natal Athletics (KZNA) 41.66, 4 Athletics Gauteng North ‘B’ (AGN) 41.88, 5 Central Gauteng Athletics (CGA) 42.13, 6 Athletics Central North West (ACNW) 42.86, 7 Athletics North West North (ANWN) 43.07, 8 Limpopo Athletics (LIMA) 43.35, 9 Athletics Transkei (ATRA) 45.42
4x400m relay: 1 Central Gauteng Athletics (CGA) 3:15.39, 2 KwaZulu-Natal Athletics (KZNA) 3:15.57, 3 Athletics Gauteng North (AGN) 3:16.74, 4 Limpopo Athletics (LIMA) 3:28.84, 5 Athletics Transkei (ATRA) 3:30.44
10 000m walk: 1 Kamohelo Polile (CGA) 47:42.30, 2 Hanru Colling (BOLA) 49:10.28, 3 Bradley Carelse (ASWD) 51:22.65, 4 Vusi Hlongwane (CGA) 52:19.02, 5 Jabulani Benzane (CGA) 52:29.76, 6 Andries Swart (CGA) 52:52.10, 7 Tomsana Simamnkele (CGA) 55:44.30, 8 WJ Coetzer (BOLA) 58:38.50, 9 Johannes Jonker (ACNW) 1:05:32.54

Women

100m: 1 Simone van der Nest (CGA) 12.32, 2 Valesca Nel (AGN) 12.46, 3 Jean-Marie Vermeulen (AGN) 12.47, 4 Anja van Heerden (WPA) 12.50, 5 Sherine van der Westhuizen (CGA) 12.57, 6 Helene Welgemoed (AFS) 12.72, 7 Christen Fox (AFS) 12.78, 8 Nikita Robertson (AGN) 12.80
200m (-0.7): 1 Simone van der Nest (CGA) 24.24, 2 Anja van Heerden (WPA) 24.66, 3 Bellanca Lombaard (ACNW) 24.69, 4 Sherine van der Westhuizen (CGA) 24.91, 5 Elsabe du Plessis (EPA) 24.97, 6 Julia Ann Lutz (CGA) 25.04, 7 Amoure le Roux (CGA) 25.18, 8 Valesca Nel (AGN) 25.53
400m: 1 Julia Ann Lutz (CGA) 56.29, 2 Bellanca Lombaard (ACNW) 57.03, 3 Amoure le Roux (CGA) 57.13, 4 Carien Sander (AFS) 57.65, 5 Marie-Louisa Koegelenberg (BOLA) 57.69, 6 Celia Stamrood (CGA) 58.55, 7 Kristin Basson (EPA) 58.93, 8 Lara Schutte (LIMA) 59.43
800m: 1 Simonay Weitsz (CGA) 2:06.96, 2 Niene Muller (AGN) 2:07.38, 3 Liza Kellerman (CGA) 2:11.66, 4 Tylor Beling (AFS) 2:11.73, 5 Lethlogenolo Magoro (AGN) 2:12.30, 6 Jane Lambrechts (BOLA) 2:15.49, 7 Thobile Vilakazi (CGA) 2:16.82, 8 Kirsten Manthe (EPA) 2:17.92, 9 Sinesipho Poni (ATRA) 2:18.54, 10 Celia Stamrood (CGA) 2:19.13
1 500m: 1 Simonay Weitsz (CGA) 4:21.84, 2 Tylor Beling (AFS) 4:33.77, 3 Thobile Vilakazi (CGA) 4:37.83, 4 Nicole van der Merwe (CGA) 4:39.58, 5 Lara Rossouw (BOLA) 4:41.91, 6 Sinesipho Poni (ATRA) 4:50.45, 7 Zelda van der Merwe (AFS) 4:57.05, 8 Mamosuwe Lephaila (AFS) 5:10.79
3 000m: 1 Simonay Weitsz (CGA) 9:58.31, 2 Tylor Beling (AFS) 10:07.19, 3 Lara Orrock (AFS) 10:18.21, 4 Zelda van der Merwe (AFS) 10:35.30, 5 Ntombomzi Tywalana (ATRA) 10:36.03, 6 Lara Rossouw (BOLA) 10:42.75, 7 Mbali Mtshali (KZNA) 11:08.08, 8 Mamosuwe Lephaila (AFS) 11:16.17, 9 Gianna Marais (BOLA) 11:35.08, 10 Nomawisile Diliza (ATRA) 12:01.24, 11 Sharlan Boer (BOLA) 12:14.83, 12 Maphuti Mabotja (LIMA) 12:28.06
5 000m: 1 Nicole van der Merwe (CGA) 17:22.32, 2 Dineo Tshehla (AMPU) 18:16.91, 3 Ntombomzi Tywalana (ATRA) 18:53.62, 4 Andisiwe Njunguza (KZNA) 18:58.96, 5 Thulisile Amon (AGN-I) 19:04.49, 6 Willie Sinobom (ATRA) 19:30.31, 7 Nonhlanhla Gcina (KZNA) 19:44.08, 8 Nomvula Sithole (AMPU) 20:00.40
3 000m steeplechase: 1 Tshegofatsoe Sethlakgoe (AGN) 10:51.81, 2 Lesego Mpshe (CGA) 10:52.55, 3 Lara Orrock (AFS) 11:15.90, 4 Fortune Mabotsa (AGN) 11:15.99, 5 Jayme-Sue Vermaas (AFS) 11:58.46, 6 Sharlan Boer (BOLA) 12:30.49
100m hurdles: 1 Taylon Bieldt (AGN) 14.03, 2 Tanya Ehrke (CGA) 14.51, 3 Christen Fox (AFS) 14.65, 4 Martelize Jordaan (BOLA) 14.85, 5 Bernice Stiglingh (AGN) 15.24, 6 Jone Kruger (ACNW) 15.35, 7 Andree Roux (ASWD) 15.52, 8 Velmein Hendriks (CGA) 27.02
400m hurdles: 1 Nerina Visser (AMPU) 1:01.76, 2 Ane Erasmus (AFS) 1:01.84, 3 Nikita Germishuizen (AGN) 1:03.00, 4 Gretl Rens (AMPU) 1:03.51, 5 Danielle du Toit (AGN) 1:05.30, 6 Chandre Janeke (BOLA) 1:05.61, 7 Amori van den Heever (AVT) 1:05.80, 8 Lara Dippenaar (EPA) 1:08.19
High jump: 1 Yvonne Robson (AMPU) 1.75, 2 Mahlatsie Dombeni (AGN) 1.70, 3 Helen Wessels (AFS) 1.65
Pole vault: 1 Nadja Fourie (AFS) 3.40, 2 Corle van der Walt (AFS) 3.30, 3 Bianca de Wee (BOLA) 3.00, 4 Zabeth Venter (ACNW) 2.90, 5 Elata Fourie (BOLA) 2.60
Long jump: 1 Jone Kruger (ACNW) 5.92, 2 Rudine Botha (ACNW) 5.70, 3 Michaela Wright (CGA) 5.65, 4 Curine Uys (AGN) 5.56, 5 Gugu Nkambule (AMPU) 5.46, 6 Mahlatsie Dombeni (AGN) 5.45, 7 Geena Taljaard (AVT) 5.40, 8 Stoni Lawrence (AGN) 5.38, 9 Zoe Marais (EPA) 5.25, 10 Mari-Louise Gouws (ACNW) 5.23, 11 Kiara Wolmarans (ASWD) 5.18, 12 Marichen van Zyl (BOLA) 4.53
Triple jump: 1 Mahlatsie Dombeni (AGN) 11.61, 2 Somien Schutte (AGN) 11.51, 3 Ambre Nakas (EPA) 11.09, 4 Marichen van Zyl (BOLA) 11.06, 5 Mapaseka Mofokeng (CGA) 10.91, 6 Chante Robertson (EPA) 10.79, 7 Kiara Wolmarans (ASWD) 10.63, 8 Soe Bophelo (KZNA) 10.59, 9 Philadelphia Marabi (GQA) 10.20
Shot put: 1 Jana Steinman (ACNW) 14.40, 2 Yolandi Stander (AGN) 13.37, 3 Mia van Oudtshoorn (AFS) 12.80, 4 Annerie du Toit (AMPU) 12.07, 5 Anneke Kapp (EPA) 11.82, 6 Savana Croucamp (CGA) 11.58, 7 Carli Nieuwenhuizen (ACNW) 11.43, 8 Luandri Lotter (AVT) 11.24, 9 Maggie le Roux (ANWN) 10.92, 10 Shania-Lee Swart (AMPU) 10.82
Discus throw: 1 Yolandi Stander (AGN) 48.86, 2 Jana Steinman (ACNW) 41.47, 3 Sunette Luther (BOLA) 40.81, 4 Mia van Oudtshoorn (AFS) 40.06, 5 Anel Pienaar (BOLA) 39.73, 6 Bronwyn Leonard (AFS) 38.49, 7 Annerie du Toit (AMPU) 37.59, 8 Savana Croucamp (CGA) 36.30, 9 Shania-Lee Swart (AMPU) 33.89, 10 Luandri Lotter (AVT) 33.74
Hammer throw: 1 Marga Cumming (ACNW) 52.56, 2 Marinda Greyling (AFS) 50.60, 3 Tamlynn Leonard (EPA) 49.01, 4 Lizelle Fourie (CGA) 48.35, 5 Karlene Lambrechts (BOLA) 46.00, 6 Denecke Prinsloo (GQA) 43.01, 7 Janel Havinga (AFS) 41.58, 8 Monique Vosloo (BORA) 40.00
Javelin throw: 1 Carli Niewenhuizen (ACNW) 46.05, 2 Maggie le Roux (ANWN) 45.93, 3 Anneke Germishuys (BOLA) 45.24, 4 Leandri Lamprecht (AMPU) 45.11, 5 Elizna von Alleman (ACNW) 40.61, 6 Ronel Naude (AGN) 39.68, 7 Anuske Coertze (ASWD) 38.42, 8 Louise Conradie (BOLA) 37.03, 9 Leonie Maree (ACNW) 34.99, 10 Jessica van Rensburg (AMPU) 32.27
4x100m relay: 1 Athletics Gauteng North (AGN) 47.53, 2 Central Gauteng Athletics (CGA) 47.98, 3 Athletics Central North West (ACNW) 48.49, 4 Athletics Free State (AFS) 49.50, 5 Boland Athletics (BOLA) 49.53, 6 Eastern Province Athletics (EPA) 49.76, 7 Athletics Transkei (ATRA) 54.89
4x400m relay: 1 Central Gauteng Athletics (CGA) 3:48.95, 2 Athletics Gauteng North (AGN) 3:52.27, 3 Boland Athletics (BOLA) 3:53.22, 4 Athletics Free State (AFS) 3:56.88, 5 Limpopo Athletics (LIMA) 3:59.26
10 000m walk: 1 Annette Koen (ACNW) 52:35.18, 2 Mizan Viljoen (AFS) 53:48.64, 3 Milandre Stafford (ACNW) 54:38.48, 4 Palesa Msheba (CGA) 58:50.51, 5 Mika Nieuwoudt (BOLA) 1:01:50.58, 6 Siphokati Mashaba (CGA) 1:10:32.15

Youths

Boys

100m: 1 Retshidisitswe Mlenga (AGN) 10.82, 2 Tshenolo Lemao (AGN) 10.90, 3 Luke Davids (WPA) 10.97, 4 Mikaaill Mohamed (BORA) 11.10, 5 Andricus Douwie (ACNW) 11.24, 6 Curwin Gertse (BOLA) 11.42, 6 Zandre Cloete (LIMA) 11.42, 8 Damian Losper (AMPU) 11.50, 9 Tristan Smith (CGA-I) 11.63
200m (+0.5): 1 Retshidisitswe Mlenga (AGN) 21.14, 2 Tshenolo Lemao (AGN) 21.23, 3 Jason Weber (WPA) 21.33, 4 Luke Davids (WPA) 21.47, 5 Ruben Els (AGN) 21.49, 6 Adrian Swart (BOLA) 22.10, 7 Jermaine Isaacs (BOLA) 22.37, 8 Damian Losper (AMPU) 22.38
400m: 1 Sokwakhana Zazini (AGN) 47.67, 2 Frans Matlala (CGA) 47.88, 3 Benu Meintjies (GQA) 48.82, 4 Jason Weber (WPA) 49.05, 5 Gert Jonker (CGA) 49.41, 6 Lindokuhle Gora (AGN) 49.63, 7 Tahriq Welcome (WPA) 49.68, 8 Lesedi Matlala (CGA) 50.05
800m: 1 Ntuthuko Ndimande (CGA) 1:49.69, 2 Lexton Swigelaar (AGN) 1:50.28, 3 Amos Khoza (AMPU) 1:52.13, 4 Eric Sherman (AGN) 1:53.56, 5 Riaan van Rhyn (CGA) 1:54.57, 6 Reinard Reitsma (BOLA) 1:55.10, 7 Paul Roos (AGN) 1:55.31, 8 Abram Kubjoane (LIMA) 1:58.13, 9 Siyabonga Ndlovu (AGN) 1:59.46, 10 Tertius Mentz (AMPU) 2:01.40
1 500m: 1 Siyabonga Ndlovu (AGN) 3:55.05, 2 Ronen Oosthuizen (ANWN) 3:55.81, 3 Omphile Molotsi (AGN) 3:57.25, 4 Christopher Swart (AGN) 3:57.31, 5 Sthembiso Mtambo (AGN-I) 4:00.18, 6 Dylan Krentzeck (CGA) 4:01.41, 7 Ngconde Matwebu (AFS) 4:02.79, 8 Nhloso Ndlovu (KZNA) 4:04.14, 9 Abram Kubjoane (LIMA) 4:04.86, 10 Keegan Dally (AGN-I) 4:07.79, 11 Bjorn Ferreira (EPA) 4:08.64, 12 Bonang Mahase (KZNA) 4:10.14
3 000m: 1 Tumi Lephoto (CGA) 8:27.60, 2 Robert de Villiers (ACNW) 8:31.21, 3 Tshiamo Maribe (AGN) 8:32.31, 4 Ngconde Matwebu (AFS) 8:44.40, 5 Bongelani Mkhwanazi (KZNA) 8:45.53, 6 Carlo Flink (WPA) 8:47.14, 7 Reagan Rooy (BOLA) 8:47.37, 8 Bonang Mahase (KZNA) 9:01.14, 9 Matthew Forrester (AGN-I) 9:03.66, 10 Avela Nazo (ATRA) 9:05.13, 11 Keagan Crane (CGA) 9:06.54, 12 Tumelo Sikhosana (AGN-I) 9:13.39, 13 Oliver Stewart (WPA) 9:19.02, 14 Sqwayi Asthandile (BORA) 9:19.17
2 000m steeplechase: 1 Robert de Villiers (ACNW) 5:48.06, 2 Olebogeng Moremi (ANWN) 5:57.37, 3 Tumi Lephoto (CGA) 6:01.55, 4 Caleb Beukes (CGA) 6:02.32, 5 Lebohang Mahloane (AFS) 6:02.49, 6 Tshiamo Maribe (AGN) 6:05.93, 7 Tshepang Mathibe (AFS) 6:20.52, 8 Loyiso Skiti (BOLA) 6:21.36, 9 Marlin Riegardt (BOLA) 6:27.16, 10 Nico Seoposengwe (CGA) 6:29.46, 11 Carlo Flink (WPA) 6:31.91, 12 Sphesihle Mgaga (KZNA) 6:32.68, 13 Janno Agenbag (EPA) 6:34.88, 14 Conwill Duiker (BOLA) 6:34.90, 15 Graham Kalamina (BOLA) 6:35.49, 16 Koketso Dikgale (LIMA) 6:37.17
110m hurdles: 1 Julian Bogner (AGN) 13.98, 2 Roelof van der Walt (CGA) 14.07, 3 Andricus Douwie (ANWN) 14.11, 4 Rudolph Richter (AGN) 14.21, 5 Jason October (BOLA) 14.47, 6 MD Laubcher (AFS) 14.96, 7 Damian Losper (AMPU) 14.98, 8 Jerry Venter (ACNW) 15.33
400m hurdles: 1 Sokwakhana Zazini (AGN) 51.11, 2 Adam Mayo (AGN) 52.51, 3 Lindokuhle Gora (AGN) 52.54, 4 Koketso Seane (CGA) 52.65, 5 Liam Pietersen (WPA) 53.73, 6 Ethinique Adams (BOLA) 54.17, 7 Bokang Monenensi (AVT) 54.72, 8 Obakeng Malefo (ANWN) 54.93
High jump: 1 Breyton Poole (WPA) 2.15, 2 Matome Shabangu (CGA) 1.95, 3 JJ Adams (BOLA), 4 Gayisa Maswangayi (AGN) 1.95, 5 Emilio Bassick (BOLA) 1.90, 6 Nathanael de Swardt (CGA) 1.90, 7 Usaamah Vally (KZNA) 1.90, 8 Rorisang Makaleng (LIMA) 1.90, 9 Keenan Platt (AGN) 1.85, 10 Phillip Matfield (AMPU) 1.85, 11 Daniel Snyman (ASWD) 1.80, 12 Potlako Mantjiu (LIMA) 1.80
Pole vault: 1 Valco van Wyk (BOLA) 5.00, 2 Kyle Rademeyer (BOLA) 4.40, 3 Nikolai van Huyssteen (BOLA) 4.00, 4 Marnel Coetze (ASWD) 3.90, 5 Heinrich Schaefer (BOLA) 3.90
Long jump: 1 Julian Bogner (AGN) 7.50, 2 Sifiso Miya (AGN) 7.32, 3 Christie le Roux (AGN) 7.24, 4 Michael Skosana (AGN) 7.00, 5 Luke Gouche (ASWD) 6.97, 6 Waylin Booysen (WPA) 6.88, 7 Carvin Davids (AMPU) 6.77, 8 Tristan Faroa (BOLA) 6.70, 9 Karabo Satekge (AVT) 6.24, 10 Thebogo Maseema (AMPU) 6.20, 11 Phatutshedzo Maswanganyi (AGN-I) 5.67
Triple jump: 1 Sifiso Miya (AGN) 14.81, 2 Christie le Roux (AGN) 14.61, 3 Tristan Faroa (BOLA) 14.47, 4 Waylin Booysen (WPA) 13.93, 5 Michael Skosana (AGN) 13.73, 6 Thebogo Maseema (AMPU) 13.62, 7 Karabo Satekge (AVT) 12.94, 8 Dime Ngwasheng (LIMA) 12.56
Shot put: 1 Jonathan de Lacey Lacey (AVT) 19.16, 2 Morne Brandon (CGA) 17.99, 3 Aaron Lombard (ATRA) 17.19, 4 Chris van Niekerk (AVT) 16.72, 5 Hannes Kruger (AFS) 15.74, 6 Wian Otto (AMPU) 15.57, 7 Dylan Pretorius (AMPU) 14.73, 8 Brandon Durant (ACNW) 14.70, 9 Ofentse Mokwena (LIMA) 14.03, 10 Tiaan van Tonder (EPA) 13.52
Discus throw: 1 Morne Brandon (CGA) 59.66, 2 Jonathan de Lacey Lacey (AVT) 55.96, 3 Hannes Kruger (AFS) 51.25, 4 Jean-Jacques (BOLA) 49.98, 5 Stefan Smit (AMPU) 49.47, 6 Chris van Niekerk (AVT) 49.02, 7 Aaron Lombard (ATRA) 47.36, 8 JP Louise (WPA) 45.69, 9 Jan Visser (NWCA) 45.03, 10 Brandon Durant (ACNW) 44.03, 11 Francois Prinsloo (BOLA) 43.19, 12 Matthew Joubert (KZNA) 42.81, 13 Francois Joubert (WPA) 39.75, 14 Neil Nelson (WPA) 35.86, 15 Wian Otto (AMPU) 35.77, 16 Koketso Dikgale (LIMA) 30.88
Hammer throw: 1 Hanno du Plessis (EPA) 63.99, 2 Damien Botha (BOLA) 59.78, 3 James Havinga (AFS) 58.99, 4 Cedric Kobokoane (AFS) 58.60, 5 Jean-Jacques Kotze (WPA) 57.01, 6 Karel Kleinhans (ASWD) 56.78, 7 Clint Jan Niemand (ASWD) 56.52, 8 Ludwig Bruwer (BOLA) 55.92, 9 Ruwaldo Beer (EPA) 54.82, 10 Stiaan le Roux (GQA) 54.40, 11 Johan Minnaar (AFS) 53.73, 12 Wynand Conradie (KZNA) 52.12, 13 Eric Havenga (BOLA) 40.62
Javelin throw: 1 Joshua Maas (AMPU) 71.15, 2 Estiaan Heynecke (ANWN) 69.98, 3 Jannes Schlebusch (AFS) 69.08, 4 Jan-Frederick van Zyl (KZNA) 64.07, 5 Matthew Joubert (KZNA) 63.47, 6 Brandon Durant (ACNW) 62.97, 7 Stephan Kruger (AGN) 62.07, 8 Lohan Rhoode (AGN) 61.84, 9 Jano Esterhuizen (ANWN) 58.12, 10 Stefan Smit (AMPU) 58.00, 11 Petrie Steyn (ASWD) 54.81, 12 James Voster (LIMA) 53.84
4x100m relay: 1 Athletics Gauteng North ‘A’ (AGN) 41.04, 2 Central Gauteng Athletics (CGA) 42.62, 3 Western Province Athletics (WPA) 42.83, 4 Boland Athletics (BOLA) 43.05, 5 Athletics Gauteng North ‘B’ (AGN) 44.56, 6 North West Cape Athletics (NWCA) 44.75
4x400m relay: 1 Athletics Mpumalanga (AMPU) 3:25.54
10 000m walk: 1 Francois Jacobs (BOLA) 47:10.70, 2 Jacques Heymans (AFS) 49:54.26, 3 Vincent Nhlapho (AGN) 52:32.02, 4 Antonio Farmer (ASWD) 53:42.21, 5 Kgosi Ngake (CGA) 54:16.93

Girls

100m: 1 Rose Xeyi (AGN) 11.84, 2 Joviale Mbisa (AFS) 12.12, 3 Jessica Bompas (KZNA) 12.20, 4 Shere Janse van Rensburg (AVT) 12.21, 5 Verushka Woest (CGA) 12.36, 6 Zinam Klaas (WPA) 12.41, 7 Jade Paulse (BOLA) 12.47, 7 Caroline Mosime (AGN) 12.47
200m: 1 Caroline Mosime (AGN) 24.49, 2 Angel Kivido (AFS) 24.69, 3 Jessica Bompas (KZNA) 24.77, 4 Nicola van der Merwe (AGN) 24.89, 5 Zenobea Jewaskiewitz (LIMA) 25.07, 6 Zinam Klaas (WPA) 25.11, 7 Joviale Mbisa (AFS) 25.27
400m: 1 Zeney van der Walt (AGN) 54.97, 2 Marli Viljoen (AGN) 55.68, 3 Katinka Louw (BOLA) 56.28, 4 Leandra Custodio (BOLA) 57.38, 5 Nicola Gibbon (AGN-I) 57.74, 6 Sesimphiwe Mbatha (AGN-I) 58.43, 7 Petronella van Heerden (GQA) 59.10, 8 Deline Mpiti (ANWN) 1:00.35
800m: 1 Fina Dube (CGA) 2:11.26, 2 Keletso Senosi (AGN) 2:11.28, 3 Lee-Ann Blake (AGN) 2:11.39, 4 Jana van der Merwe (AGN) 2:12.76, 5 Beetrice Themane (CGA) 2:13.34, 6 Rode Boon (AVT) 2:15.21, 7 Janie Janse van Rensburg (AGN-I) 2:15.75, 8 Athemba Aqumash (WPA) 2:17.38, 9 Luzaan de Wit (KZNA) 2:20.04, 10 Alme Jordaan (BOLA) 2:24.79
1 500m: 1 Nicole Louw (AFS) 4:23.69, 2 Lyndi Roelofse (CGA) 4:27.86, 3 Yandiswa Shange (CGA) 4:34.87, 4 Dipuo Mashishi (CGA) 4:38.45, 5 Beetrice Themane (CGA) 4:42.32, 6 Athemba Aqumash (WPA) 4:43.29, 7 Sisanda Dumisa (AGN) 4:45.36, 8 Rode Boon (AVT) 4:51.08, 9 Aphelele Jileka (KZNA) 4:51.43, 10 Vicky Oelofse (EPA) 4:54.62, 11 Jessica Berry (AMPU) 4:56.33, 12 Estie Lombard (AMPU) 4:57.50
3 000m: 1 Nicole Louw (AFS) 9:33.07, 2 Dipuo Mashishi (CGA) 9:36.56, 3 Lyndi Roelofse (CGA) 9:41.67, 4 Casey Bosman (CGA) 9:47.21, 5 Yandiswa Shange (CGA) 9:57.36, 6 Sisanda Dumisa (AGN) 10:05.13, 7 Cara du Preez (ACNW) 10:06.86, 8 Amber Rayners (EPA) 10:30.44, 9 Aphelele Jileka (KZNA) 10:37.42, 10 Kendal Rose (EPA) 10:38.36, 11 Maphuthi Phahlahla (AGN) 10:55.19, 12 Maryke de Jager (AMPU) 10:58.28, 13 Estie Lombard (AMPU) 11:05.47, 14 Ronelda Vellem (BOLA) 11:38.20, 15 Phiwengubani Ntshangase (KZNA) 11:59.67, 16 Indiphile Mkhwethendlini (ATRA) 13:46.03
2 000m steeplechase: 1 Shanley Koekemoer (AGN) 6:42.68, 2 Cara du Preez (ACNW) 6:45.17, 3 Lethabo Makgoga (CGA) 6:45.89, 4 Tshwanelo Maruping (CGA) 6:54.24, 5 Esabel Makhura (AGN) 7:09.95, 6 Danae Blunden (CGA) 7:42.15, 7 Ronelda Vellem (BOLA) 7:49.58, 8 Bianca van Deventer (ACNW) 7:49.62, 9 Caitlyn Schlehmeyer (BOLA) 7:52.59, 10 Yolandi van Deventer (ACNW) 8:14.83, 11 Bernice Viljoen (CGA) 8:16.74, 12 Lethabo Mojapelo (LIMA) 9:01.74
100m hurdles: 1 Antoinette van der Merwe (AGN) 14.13, 2 Trunet Trumpie (AGN) 14,23, 3 Sharne-Lee Olkers (AGN) 14.44, 4 Rogail Joseph (BOLA) 14.89, 5 Carmine van der Westhuizen (CGA) 14.98, 6 Lehane Marais (CGA) 15.04, 6 Marga van der Linde (WPA) 15.04, 8 Bianka Schoeman (AVT) 15.54, 9 Elize Hugo (BOLA) 15.60
400m hurdles: 1 Zeney van der Walt (AGN) 57.94, 2 Gontse Morake (AGN) 58.21, 3 Juli Vercuiel (WPA) 59.26, 4 Rogail Joseph (BOLA) 59.28, 5 Carla Hattingh (CGA) 1:01.35, 6 Carmine van der Westhuizen (CGA) 1:01.60, 7 Danica Strydom (AGN) 1:01.71, 8 Deline Mpiti (ANWN) 1:04.45
High jump: 1 Kristi Snyman (WPA) 1.74, 2 Michelle Ngozo (AGN) 1.71, 3 Fleur Slot (BOLA) 1.71, 4 Caryn-Ann Howard (EPA) 1.68, 5 Marionique Wentzel (ACNW) 1.55, 6 Ivanna Venn (AGN) 1.55, 7 Leandre Ketch (BOLA) 1.55, 8 Nica Human (CGA-I) 1.55
Pole vault: 1 Kian-Lee du Toit (BOLA) 3.50, 2 Simone Swanevelder (ASWD) 3.50, 3 Anje Viljoen (BOLA) 3.30, 4 Nicole Janse van Rensburg (BOLA) 3.10, 5 Odelia Fourie (BOLA) 3.10, 6 Maruscka Nieuwoudt (AFS) 3.00, 7 Margit Gibbens (BOLA) 2.90, 8 Ilke Fourie (BOLA) 2.08
Long jump: 1 Andrea Cornelissen (BOLA) 5.75, 2 Nolwazi Mashaba (AMPU) 5.69, 3 Karissa van Wyk (AMPU) 5.60, 4 Gontse Morake (AGN) 5.56, 5 Lene Duncan (WPA) 5.47, 6 Liane van Jaarsveld (CGA) 5.43, 7 Andrea Kommer (ASWD) 5.34, 8 Esther Solarin (AGN) 5.32, 9 Marchelle de Jager (LIMA) 5.19, 10 Ameerah Donough (WPA) 4.87, 11 Shannon Benjamin (BOLA) 4.84, 12 Lane van Vuuren (AFS) 4.77
Triple jump: 1 Nolwazi Mashaba (AMPU) 12.38, 2 Brithaney Luddick (BOLA) 12.00, 3 Suneel Louwrens (BOLS) 11.90, 4 Elisette Leso (AGN) 11.89, 5 Andrea Kommer (ASWD) 11.39, 6 Leandre Ketch (BOLA) 11.20, 7 Lane van Vuuren (AFS) 10.95, 8 Ameerah Donough (WPA) 10.94, 9 Ane Venter (ACNW) 10.90, 10 Tatum Hendricks (BOLA) 10.83, 11 Liane van Jaarsveld (CGA) 10.77, 12 Shannon Benjamin (BOLA) 10.73, 13 Stephanie Hennop (ASWD) 10.62, 14 Ithumeleng Rasakanya (CGA) 10.58, 15 Nolene van Rensburg (ASWD) 10.55, 16 Bianca Bezuidenhout (AVT-I) 10.35, 17 Onthatile Marumo (ANWN) 10.17
Shot put: 1 Meike Strydom (ASWD) 16.21, 2 Shanie Opperman (AVT) 14.48, 3 Danae Janse van Rensburg (AGN) 14.37, 4 Ancke Botha (CGA) 14.10, 5 Elme Botha (ASWD) 13.77, 6 Colette Uys (AFS) 13.76, 7 Jancke van Tonder (AVT) 12.72, 8 Monique Language (AMPU) 12.33, 9 Kayla Harris (KZNA) 12.19, 10 Caitlin Church (AVT) 11.71, 11 Liandri van der Westhuizen (ACNW) 11.54
Discus throw: 1 Tharina van der Walt (AFS) 49.18, 2 Colette Uys (AFS) 42.80, 3 Ilke van Vuuren (EPA) 40.58, 4 Meike Strydom (ASWD) 38.85, 5 Kayla Harris (KZNA) 37.54, 6 Jancke van Tonder (AVT) 37.42, 7 Cara Coetzee (BOLA) 36.75, 8 Shanie Opperman (AVT) 34.43, 9 Claudia van der Westhuizen (WPA-I) 33.72, 10 Heidie Stassen (WPA-I) 33.62, 11 Zandri Meyer (KZNA) 33.28, 12 Elme Botha (ASWD) 32.81, 13 Caitlin Church (AVT) 30.67, 14 Leone Oosthuizen (EPA) 25.11
Hammer throw: 1 Tharina van der Walt (AFS) 60.46, 2 Kayla Smit (WPA) 51.73, 3 Shaylene de Jager (EPA) 50.32, 4 Elzette Versluis (BOLA) 46.92, 5 Elme Botha (ASWD) 46.74, 6 Marizel van Dyk (AFS) 44.72, 7 Mariza Botha (BORA) 44.39, 8 Kaylin Kapp (EPA) 43.60, 9 Jada Dippenaar (BOLA) 41.93, 10 T Oelofse (EPA) 41.20, 11 Ladele Leonard (ASWD) 40.55, 12 Jana Botha (ASWD) 38.80, 13 Margaretha Theron (ASWD) 35.91
Javelin throw: 1 Gestelle Snyman (AGN) 45.18, 2 Ancke Botha (CGA) 41.38, 3 Danae Janse van Rensburg (AGN) 41.32, 4 Minke Wilkinson (AFS) 40.40, 5 Jonette Labuschagne (ACNW) 39.83, 6 Anouk Heuer (BOLA) 37.25, 7 Jene Snyman (ASWD) 36.31, 8 Nike Labuschagne (EPA-I) 35.53, 9 Nicolene Nel (ACNW) 33.69
4x100m relay: 1 Athletics Gauteng North (AGN) 47.01, 2 Boland Athletics (BOLA) 47.71, 3 Athletics Free State (AFS) 47.87, 4 Western Province Athletics (WPA) 48.49, 5 Limpopo Athletics (LIMA) 48.77, 6 Central Gauteng Athletics (CGA) 49.45
4x400m relay: 1 Athletics Gauteng North (AGN) 3:46.85, 2 Boland Athletics (BOLA) 3:48.68
5 000m walk: 1 Meanri Erasmus (ACNW) 27:36.21, 2 Kristin Meyer (BOLA) 27:57.04, 3 Nolene van Rensburg (ASWD) 28:10.90, 4 Hilda du Toit (BOLA) 28:27.78, 5 Dimakatso Msheba (CGA) 29:34.89, 6 Leone Pieterse (BOLA) 29:35.92, 7 Noxolo Masuku (KZNA) 33:05.01, 8 Xolile Mvelase (KZNA) 33:23.70, 9 Monique Benade (AVT) 33:23.99, 10 Siyanda Ngobese (CGA) 34:08.98

* Results courtesy of www.asajuniors.co.za