Om die Dam results

 
Updated: March 18, 2017

Results of the Old Mutual Om die Dam road race in Hartbeespoort on Saturday, 18 March 2017 (RSA unless otherwise specified):

50km

Men

Open: 1 Colin Parura (ZIM) 2:53:54, 2 Ludwick Mamabolo 2:56:51, 3 Rofhiwa Mathidi 2:57:55, 4 Jeffrey Gwebu 2:59:17, 5 Lebohang Mahloane (LES) 3:00:06, 6 Marko Mambo (ZIM) 3:01:26, 7 Trevor Ngubane 3:03:23, 8 Motsamai Rantho (RSA) 3:04:55, 9 Renier Grobler 3:06:36, 10 Felix Mushurwa (ZIM) 3:06:36
Veterans: 1 Marko Mambo (ZIM) 3:01:26, 2 Felix Mushurwa (ZIM) 3:06:36, 3 Harmans Mokgadi 3:06:55
Masters: 1 Reginald Ngobese 3:17:05, 2 Joseph Ndlovu 3:32:18, 3 Lindeque Mokhachane 3:34:47
Grandmasters: 1 Johan Nel 4:09:44, 2 Don Charles 4:21:51, 3 Theo Bohnen 4:24:52
Great grandmasters: 1 John Mngadi 5:25:40, 2 Matule Headbush 5:46:19, 3 Lieuwke Hepkema 6:05:49

Women

Open: 1 Caroline Wostmann 3:29:47, 2 Charne Bosman 3:34:42, 3 Yolande Maclean 3:40:46, 4 Mary Khourie 3:41:27, 5 Salome Cooper 3:42:20, 6 Danka Erasmus 3:51:14, 7 Franza Landman 3:51:14, 8 Emmah Mathibela 3:54:16, 9 Julanie Basson 3:58:17, 10 Jenni Kruse 4:00:31
Veterans: 1 Charne Bosman 3:34:42, 2 Salome Cooper 3:42:20, 3 Julanie Basson 3:58:17
Masters: 1 Julie Shadwell 4:24:43, 2 Rita van Wyk 4:41:24, 3 Chris Walter (IRL) 4:44:23
Grandmasters: 1 Valerie Watson 4:49:49, 2 Linda Icely 5:31:26, 3 Vollie Spies 5:35:45

21km

Men

Open: 1 Obed Kopong 1:10:50, 2 Henno Havenga 1:14:22, 3 Fortune Howard 1:22:23, 4 Enrico Flusk 1:22:48, 5 Pule Sebolai 1:24:05
Veterans: 1 Fortune Howard 1:22:23, 2 Enrico Flusk 1:22:48, 3 Andries Makhubela 1:25:18
Masters: 1 Joseph Rampai 1:39:35, 2 Dirk Venter 1:42:19, 3 Jeremiah Mtsweni 1:43:39
Grandmasters: 1 Jose Araujo 1:52:59, 2 Johannes Khoele 1:58:51, 3 David Smith 2:06:57
Great grandmasters: 1 Izak Smalman 2:22:25, 2 Gerard van den Raad 2:28:31, 3 Joseph Tselangoe 2:44:30

Women

Open: 1 Andronica Mokgotla 1:26:40, 2 Rebecca Mokgosinyane 1:30:09, 3 Maria Vilakazi 1:31:47, 4 Elizabeth Dlhiwayo 1:32:42, 5 Bronwyn Gordon 1:37:29
Veterans: 1 Maria Vilakazi 1:31:47, 2 Elizabeth Dlhiwayo 1:32:42, 3 Amanda Williams 1:38:59
Masters: 1 Sonja van der Vyver 1:52:50, 2 Kholiwe Khoza 1:53:05, 3 Bev Sinclair 1:54:53
Grandmasters: 1 Norah Doherty 1:59:47, 2 Elize Kempen 2:08:19, 3 Gillian Preston 2:25:53
Great grandmasters: 1 Annatjie Greyvenstein 2:11:50, 2 Elsa Meyer 2:21:36, 3 Deirdre Larkin 2:24:24

10km

Men

Open: 1 Desmond Mokgobu 30:49, 2 Africa Mailola 31:05, 3 Itumeleng Sesiko 32:25, 4 Lenka Ramothello 35:00, 5 Onkabetse Thole 38:00
Veterans: 1 Onkabetse Thole 38:00, 2 Dawie Janse van Rensburg 38:08, 3 Modupinyana Mdalana 38:36
Masters: 1 Leonard Fernandez 50:17, 2 Enver Swartz 52:08, 3 Tshiba Thapedi 54:12
Grandmasters: 1 Nico Steenkamp 46:16, 2 Robin Williams 51:14, 3 Johan Bronkhorst 53:43
Great grandmasters: 1 Hennie Niemand 1:02:37, 2 Jannie Pieters 1:24:53

Women

Open: 1 Rutendo Nyahora (ZIM) 36:37, 2 Christine Kalmer 37:39, 3 Mpuse Thiane 41:28, 4 Kholofelo Lebelo 41:51, 5 Ashna Coetzee 44:08
Veterans: 1 Beatrice Werner 53:23, 2 Fantine Nel 56:11, 3 Molebogeng Kgomo 57:42
Masters: 1 Linda van der Gryp 47:07, 2 Monica Reis 50:18, 3 Gerda Grundlingh 1:01:05
Grandmasters: 1 Erica Geldenhuys 51:10, 2 Juliana Barrett 1:10:12, 3 Jane van Niekerk 1:15:25
Great grandmasters: 1 Elize Klopper 1:24:30

* Results courtesy of www.championchip.co.za