ASA Speed Series results, Germiston

 
Updated: March 23, 2017


Results of the fourth and final leg of the ASA Speed Series in Germiston on Wednesday (22 March, 2017):

Men

80m, A race (-0.2): 1 Thabang Peana (VUT) 8.94, 2 Archie Dlamini (UJ) 9.14, 3 Bongmusa Nkosi (Nedbank) 9.23
80m, B race (-0.6): 1 Nathaniel Sauls (N/A) 8.91, 2 Ntando Molefe (N/A) 9.04, 3 Timothy Mohabi (Peak Performance) 9.33, 4 Tumelo Khoza (N/A) 9.68
100m, A race (+0.1): 1 Anaso Jobodwana (Nike) 10.36, 2 Le Roux van Tonder (AMAC) 10.51, 3 Ethan Noble (Belville AC) 10.61, 4 Kerabo Mothibi (Botswana) 10.67, 5 Ditiro Seleke (Botswana) 10.74, 6 Shaahid Motala (KPMG) 10.80, 7 Yusuf Ismail (Itheko AC) 10.86
100m, B race (0.0): 1 Sibusiso Matsenjwa (Swaziland) 10.51, 2 Jonathan Nyepa (Malaysia) 10.60, 3 Badrul Manap (Malaysia) 10.65, 4 Sebenele Dlamini (Swaziland) 10.80, 5 Tyler Linnen (Belville AC) 10.82, 6 Muhammad Hanafi (Malaysia) 10.90, 7 Aidan Tuohy (N/A) 10.93, 8 Gianno Peddy (Tuks) 11.11
100m, C race (+0.4): 1 Keene Motukisi (Botswana) 10.49, 2 Khairul Jantan (Malaysia) 10.51, 3 Ruben Els (N/A) 10.60, 4 Rudolf Erasmus (UJ) 10.78, 5 Mlandvo Shongwe (Swaziland) 10.79, 6 Thomas Nikuze (Tuks) 11.26
400m, A race: 1 Boitumelo Masilo (Botswana) 45.69, 2 Onkabetse Nkobolo (Botswana) 45.81, 3 Ntando Mahlangu (Afrikaans Hoerskool) 47.94, 4 Nicolas Marich (UJ) 48.54, 5 Gift Ngwenya (Zimbabwe) 49.22, 6 Henk Beukes (UJ) 50.47
400m, B race: 1 Nkululeko Ngubeni (Tembisa AC) 47.83, 2 Frans Matlala (N/A) 48.31
Mile (1.609km): 1 Ryan Mphahlele (Tembisa AC) 4:11.04, 2 Henry Makane (UJ) 4:14.67, 3 Gladwin Mzazi (Boxer AC) 4:27.53, 4 Isaac Sithole (N/A) 4:30.51, 5 Chamankwane Mailola (Botswana) 4:31.72, 6 Joseph Ntoloane (Global AC) 4:32.43
110m hurdles (-0.2): 1 Antonio Alkana (Belville AC) 13.52, 2 Tiaan Smit (Tuks) 13.57, 3 Muntingh Hamman (Tuks) 14.05, 4 Kobus Moolman (Kovsies) 14.23, 5 Selby Mukucha (Tuks) 14.53, 6 Fred-Charles Pieterse (Pukke) 14.62, 7 Tiaan Kleynhans (Pukke) 14.67, 8 Naeem Razak (Pukke) 15.14, 9 Lethabo Maganyele (TUT) 19.12
Long jump: 1 Ruswahl Samaai 8.00, 2 Dylon Cotter (UJ) 7.72, 3 Duwayne Boer (UJ) 7.13
Triple jump: 1 Roger Haitengi (UJ) 15.67, 2 Lezlo Bramwill (UJ) 14.90, 3 Jubilant Mothlake (UJ) 14.62
Shot put: 1 Jaco Engelbrecht (UJ) 19.40, 2 Ruan Combrinck (Tuks) 17.62, 3 Jason van Rooyen (UJ) 17.50, 4 Kyle Blignaut (UJ) 16.91, 5 Tumelo Thage (Tuks) 16.03, 6 Charl van Rooyen (UJ) 13.23, 7 Juan van Vreden (UJ) 11.26
Hammer throw: 1 Tone van rensburg (UJ) 69.61, 2 Vincent van Rensburg (UJ) 60.43, 3 Eurard Roode (Brenthurst AC) 59.56, 4 Werner Behr (Kempton Park AC) 48.62, 5 Werner van der Merwe (UJ) 33.18, 6 Juan van Vreden (UJ) 25.99
4x100m relay: 1 South Africa 38.47, 2 Swaziland 39.75, 3 Malaysia 40.18, 4 Western Province Athletics 40.58, 5 Diamond Senior 40.89, 6 Tshwane University of Technology 42.13, 7 Diamond 19 43.37, 8 Diamond 17 44.15
4x400m relay: 1 South Africa ‘A’ 3:03.53, 2 South Africa ‘B’ 3:06.80, 3 Tshwane University of Technology 3:10.22, 4 Swaziland 3:11.51, 5 University of Johannesburg 3:18.54, 6 Diamond Senior 3:30.33
3 000m walk: 1 Lebogang Shange (N/A) 11:20.06, 2 Sizwe Ndebele (Tuks) 12:10.61, 3 Mzwakhe Mavundla (UJ) 12:25.66, 4 Tumisang Pule (Tuks) 13:13.99, 5 Nkosinathi Ncokazi (N/A) 14:03.99, 6 Tebatso Mashimbyi (N/A) 14:06.63, 7 Ntaone Ntoane (UJ) 14:51.82, 8 Gift Limba (N/A) 15:43.15

Women

80m (-0.5): 1 Taylor Underhay (N/A) 9.99, 2 Chante van Tonder (UJ) 10.03, 3 Anushka Jansen van Vuuren (UJ) 10.27
100m, A race (-0.3): 1 Alyssa Conley (UJ) 11.54, 2 Tamzin Thomas (N/A) 11.60, 3 Loungo Matlhaku (Botswana) 11.77, 4 Nabeelah Parker (Belville AC) 11.79, 5 Taylor Jobodwana (Nike) 11.95, 6 Zaidatul Zulkifli (Malaysia) 11.98, 7 Jean-Mare (Tuks) 12.37
100m, B race (+0.5): 1 Lydia Jele (Botswana) 11.51, 2 Tsaone Sebele (Malaysia) 11.83, 3 Komalam Selvaretnam (Malaysia) 11.98, 4 Robyn Haupt (UWC) 12.19, 5 Meghan Phillips (Tuks) 12.20, 6 Zeney van der Walt (Afrikaans Hoerskool) 12.36, 7 Nicola Gibbon (Afrikaans Hoerskool) 12.88
400m: 1 Christine Botlogetswe (Botswana) 52.85, 2 Galefele Moroko (Botswana) 53.90, 3 Goitseone Seleka (Botswana) 54.50, 4 Shereen Vallabouy (Malaysia) 54.91, 5 Armoure le Roux (UJ) 55.60, 6 Nurul Mazlan (Malaysia) 56.69
Mile (1.609km): 1 Anuscha Nice (Tuks) 4:58.20, 2 Kacy Bosman (Benoni High AC) 5:12.02, 3 Done Moolman (Tuks) 5:14.09, 4 Janie Janse van Rensburg (Afrikaans Hoerskool) 5:14.53, 5 Lebogang Ramela (Tembisa AC) 5:16.70
100m hurdles (+0.1): 1 Claudia Heunis (Tuks) 13.56, 2 Taylon Bieldt (Tuks) 13.94, 3 Janke van Wyk (Maties) 14.06, 4 Inge van der Merwe (Bethal AC) 14.21, 5 Tanya Ehrke (UJ) 14.45, 6 Samantha Pretorius (Maties) 14.77, 7 Denise Hartman (Pukke) 14.94, 8 Izanelle Joubert (Pukke) 15.89
Discus throw: 1 Leandri Geel (UJ) 46.77, 2 Riette Heyns (Pukke) 46.64, 3 Yolandi Stander (Afrikaans Hoerskool) 46.15, 4 Ashley Niewenhuizen (Pukke) 43.44, 5 Jana Steinmann (Pukke) 43.31, 6 Sonia Smuts (Tuks) 41.57, 7 Wanzel Breytenbach (Afrikaans Hoerskool) 36.15
Hammer throw: 1 Tanya Pubalakan (SAPG) 50.49, 2 Lizelle Fourie (Monnas AC) 50.33
4x100m relay: 1 South Africa 44.85, 2 University of Johannesburg 46.79, 3 Diamond Senior 51.80

* Results courtesy of www.speedseries.co.za