SCHEDULE, SA ATHLETES, WORLD JUNIOR CHAMPS

 
Updated: July 18, 2016

image

Full programme of South African athletes competing at the IAAF World U-20 Championships in Bydgoszcz, Poland (19-23 July, 2016):

Day 1 (Tuesday, 19 July)

Morning session

9.35am – shot put qualification, men (Burger Lambrechts, Jason van Rooyen)
10.05am – javelin throw qualification, women (Jo-Ane van Dyk)*
11.20am – javelin throw qualification, women (Jo-Ane van Dyk)*
12.05pm – 100m heats, men (Gift Leotlela, Clarence Munyai)

Evening session

7.10pm – 400m heats, women (Jeanelle Griesel)
8pm – shot put final, men (Burger Lambrechts, Jason van Rooyen)
8.30pm – 10 000m final, men (Kabelo Melamu)

Day 2 (Wednesday, 20 July)

Morning session

9.55am – 110m hurdles heats, men (Mpho Tladi, Thabo Maganyele)
10.50am – 400m hurdles heats, women (Gezelle Magerman)
11.40am – 400m heats, men (Derrick Mokaleng)
12.35pm – 100m heats, women (Tamzin Thomas, Cassidy Williamson)

Evening session

6.10pm – 110m hurdles semifinals, men (Mpho Tladi, Thabo Maganyele)**
6.40pm – high jump qualification, men (Chris Moleya)
7.20pm – 100m semifinals, men (Gift Leotlela, Clarence Munyai)**
7.55pm – 400m semifinals, women (Jeanelle Griesel)**
8.45pm – javelin throw final, women (Jo-Ane van Dyk)**
9.35pm – 100m final, men (Gift Leotlela, Clarence Munyai)**

Day 3 (Thursday, 21 July)

Morning session

10.35am – 400m hurdles heats, men (Kefiloe Mogawane)
11.30am – 200m heats, men (Clarence Munyai, Gift Leotlela)

Evening session

6.05pm – 100m semifinals, women (Tamzin Thomas, Cassidy Williamson)**
6.30pm – 200m semifinals, men (Clarence Munyai, Gift Leotlela)**
6.55pm – 400m hurdles semifinals, women (Gezelle Magerman)**
7.45pm – 400m semifinals, men (Derrick Mokaleng)**
8.15pm – 400m final, women (Jeanelle Griesel)**
9pm – 110m hurdles final, men (Mpho Tladi, Thabo Maganyele)**
9.20pm – 100m final, women (Tamzin Thomas, Cassidy Williamson)**

Day 4 (Friday, 22 July)

Morning session

9.30am – javelin throw qualification, men (Johan Grobler, Erich Wiese)*
9.35am – 100m hurdles heats, women (Taylon Bieldt)
10.25am – 800m heats, men (George Kusche)
10.50am – javelin throw qualification, men (Johan Grobler, Erich Wiese)*
Noon – 200m heats, women (Tamzin Thomas, Madia Ehlers)

Evening session

6pm – 4x100m relay heats, women (Tamzin Thomas, Cassidy Williamson, Madia Ehlers, Taylon Bieldt, Jeanelle Griesel, Gezelle Magerman)
6.20pm – high jump final, men (Chris Moleya)**
6.30pm – 4x100m relay heats, men (Gift Leotlela, Clarence Munyai, Mpho Tladi, Thabo Maganyele, Phemelo Matlhabe, Kyle Appel)
7.30pm – 400m hurdles semifinals, men (Kefiloe Mogawane)**
8.30pm – 400m final, men (Derrick Mokaleng)**
8.45pm – 400m hurdles final, women (Gezelle Magerman)**
9pm – 200m semifinals, women (Tamzin Thomas, Madia Ehlers)**
9.30pm – 200m final, men (Clarence Munyai, Gift Leotlela)**

Day 5 (Saturday, 23 July)

Evening session

5.15pm – 100m hurdles semifinals, women (Taylon Bieldt)**
5.45pm – 800m semifinals, men (George Kusche)**
6.20pm – 200m final, women (Tamzin Thomas, Madia Ehlers)**
6.40pm – javelin throw final, men (Johan Grobler, Erich Wiese)**
7.15pm – 400m hurdles final, men (Kefiloe Mogawane)**
7.35pm – 4x100m relay final, men (Gift Leotlela, Clarence Munyai, Mpho Tladi, Thabo Maganyele, Phemelo Matlhabe, Kyle Appel)**
7.50pm – 4x100m relay final, women (Tamzin Thomas, Cassidy Williamson, Madia Ehlers, Taylon Bieldt, Jeanelle Griesel, Gezelle Magerman)**

Day 6 (Sunday, 24 July)

Evening session

4.05pm – 100m hurdles final, women (Taylon Bieldt)**
5.10pm – 800m final, men (George Kusche)**

* Start lists for A and B qualifying groups are not yet available
** Athletes will compete if they progress beyond previous rounds