ENTRY LISTS, ASA NIGHT SERIES 3

 
Updated: April 18, 2016

image

Provisional start lists for the ASA Night Series meeting at NMMU Stadium, in Port Elizabeth, on Tuesday, 19 April 2016 (RSA unless otherwise stated):

Men

200m

Leon du Toit
Jon Seelinger
Luxolo Adams
Roscoe Engel
Sibusiso Matsenjwa (SWZ)
Lonwabo Majerman

400m

Tebogo Seleki
Willie De Beer
Pieter Conradie
Nijel Amos (BOT)
LJ van Zyl
Shaun de Jager
Kurt Cuoto (MOZ)
Lesedi Mokgobinyana

1 500m

Johan Cronje
Jerry Motsau
Dumisane Hlaselo
Pharson Magagane
Elroy Gelant
Clinton Swanepoel
Jeromy Andreas
Folavio Sehohle
George Kusche
Mohammad Dookun (MRI)
Kgalalelo Mathabatha
Mutsetse Nyasha (ZIM)

5 000m

Anthony Timoteus
Vuyisile Tshoba
Gladwin Mzazi
Ikageng Gaorekwe
Tumisang Monnatlala
Benedict Moeng
Precious Mashele
Sibusiso Nzima
Zimuto Tendai (ZIM)
Varevi Wellington (ZIM)
Merlin Klaaste
Zolani Ngqaqa
Adriaan Gerwel
Marko Bucarizza
Mariano Eesou

110m hurdles

Selby Muchucka (ZIM)
Ernst Narib (NAM)
Tshepo Lefete
Antonio Alkana
Ruan De Vries
Tiaan Smit
Muntingh Hamman

400m hurdles

PC Beneke
Ned Azemia (SEY)
Nico Bakkes

Shot put

Orazio Cremona
Jaco Engelbrecht
Jason Van Rooyen
Tumelo Thage
Ulrich Senekal

Hammer throw

Chris Harmse
Tshepang Makhethe
Alan Cummings
Carel Haasbroek
Nicolas Li Yun Fong (MRI)

Javelin throw

Strydom van der Wath (NAM)
Janis Svens Griva (LAT)
Stephan Beukes
Danie Maree
LJ Basson
Johan Grobler
Ulrich Damon

Women

200m

Zanri Strydom
Cassidy Williamson
Tamzin Thomas
Robyn Haupt
Justine Palframan
Lydia Jele
Joanne Loutoy (SEY)

400m

Aurelie Alcindor (MRI)
Zoe Engler
Justine Palframan
Wenda Nel
Sonja van der Merwe
Christine Botlhogetswe (BOT)
Goitseone Seleka (BOT)
Gezelle Magerman

1 500m

Mandie Brandt
Lebogang Phalula
Carina Viljoen
Simonay Weitsz
Stella Marais
Malethabo Seema
Megan Dempster
Kesa Molotsane
Cherise Sims

100m hurdles

Carina Lindeque
Lizzy Kriel
Janke van Wyk
Claudia Heunis
Ansulet Potgieter
Kayla Gilbert
Cayla Seddon
Bianca Schwan

400m hurdles

Armoure le Roux
Bilindi van der Merwe
Chanel Leuvennink
Cynthia Tsetsewa
Chante Finger
Rozaan Joubert

Pole vault

Jodie Sedras
Christy Nell
Kulthoom Gaidien
Bianca de Wee
Jani Malan
Anje Viljoen

Triple jump

Zinzi Chabangu
Catherin Makaya
Taylia Visagie
Courtney du Plessis
Maruska Janse van Rensburg
Mayookha Johny (IND)
Nellickal Varkey Sheena (IND)
Mara Griva (LAT)

Discus throw

Leandri Geel
Ischke Senekal

Wesley Botton says:

This is the provisional entry list, as stated above

Wesley Botton says:

They’re going for the Olympic qualifying standard (3:36.20)