SA AGE GROUP CHAMPS, DAY TWO

 
Updated: April 11, 2015

Results of finals on day two of the SA Sub-Youth, Youth, Junior and Under-23 Championships in Bloemfontein on Friday (10 April, 2015):

Under-23 men:
100m: 1 Llewellyn Kruger (AGN) 10.48, 2 Quincy Vorster (CGA) 10.94, 3 Samkelo Sabela (CGA) 10.95, 4 Hendrik Khumalo (ACNW) 10.69, 5 Walter Ungerer (AGN) 10.83, 6 Quinton Hitge (ACNW) 10.85
1 500m: 1 Samuel Mathabata (CGA) 3:48.50, 2 Rantso Mokopani (ACNW) 3:50.21, 3 Henry Makane (CGA) 3:50.53, 4 Duran Faro (WPA-I) 3:52.75, 5 Theodore Nothling (AGN) 3:53.49, 6 Johnathan Bredenkamp (AGN) 3:55.26, 7 Llewellyn Groeneveld (BOLA) 3:57.82, 8 Nkosinathi Sibiya (KZNA) 3:59.59
5 000m: 1 Tumisang Monnatlala (CGA) 14:49.11, 2 Njabulo Tshabalala (CGA) 14:52.23, 3 Anthony Timoteus (WPA) 14:56.69, 4 Ndumiso Sokhela (KZNA-I) 15:24.23, 5 Puseletso Mofokeng (AVT) 15:51.10, 6 Xaba Mavuso (AFS-I) 15:57.33, 7 Thato Tsotetsi (CGA) 17:19.59
Hammer throw: 1 Juan Muller (AFS) 57.93, 2 Faan Greyling (AFS) 47.18
4x100m relay: 1 Gauteng North 40.85, 2 Central Gauteng 40.92, 3 Central North West 41.19, 4 Vaal Triangle 43.45

Under-23 women:
100m: 1 Stacey Welsch (AGN-I) 12.32, 2 Lizzy Kriel (AFS) 12.33, 3 Shanice Marnce (KZNA) 12.35, 4 Phillippa van der Merwe (AGN-I) 12.38, 5 Bene Prinsloo (AGN-I) 12.41, 6 Shannon Arendse (BOLA-I) 12.60
1 500m: 1 Mamphielo Sibanda (CGA) 4:31.57, 2 Leanda du Bruyn (WPA) 4:40.57, 3 Murendwa Davhana (AGN) 4:43.15, 4 Duanne Fourie (ACNW) 4:47.51, 5 Nocawe Mdingazwe (ATRA) 5:26.15
10 000m women: 1 Glenrose Xaba (AMPU) 36:00.78, 2 Jenet Dlamini (KZNA) 36:44.65, 3 Marli van Staden (AGN) 37:47.84, 4 Silindile Chili (KZNA) 39:26.92, 5 Nontle Diko (ATRA) 44:51.74, 6 Kebileng Mahloko (AFS) 45:06.51, 7 Nthati Mabaso (AFS) 46:29.46
Shot put: 1 Ischke Senekal (EPA) 15.25, 2 Lezaan Jordaan (CGA) 14.80, 3 Cecile Meyer (AFS) 14.01
Pole vault: 1 Marileze Vos (AGN) 3.60, 2 Kulthoom Gaidien (BOLA) 3.30, 2 Jodie Sedras (BOLA) 3.30
10 000m walk: 1 Rose Shabalala (CGA) 56:12.94, 2 Nthatisi Mokhele (CGA) 56:15.12, 3 Chanice Klink (AGN) 58:10.35
Javelin throw: 1 Megan Wilke (ACNW) 52.30, 2 Janike Kotze (ACNW) 51.40, 3 Zandri Bailey (WPA) 47.29, 4 Sane Van Zyl (ACNW) 46.38, 5 Chelsea Boshoff (CGA) 43.00, 6 Janika Geldenhuys (AFS) 37.30
4x100m relay: 1 Gauteng North 48.93

Junior men (U-19):
100m: 1 Lebogang Maloka (AMPU) 10.51, 2 Eckhardt Rossouw (AGN) 10.56, 3 Hlapho Rantabane (AFS) 10.64, 4 Phemelo Matlhabe (ANWN) 10.83, 5 Desmond Ferreira (ATRA) 10.84, 6 Dylan Stander (ASWD) 10.96, 7 Hendrik Maartens (AFS) 10.99, 8 Joe-Lythen Willemse (ANWC) 17.02
1 500m: 1 William Potgieter (CGA) 3:52.97, 2 Ruan Meintjies (AFS) 3:54.15, 3 Bruce-Lynn Damons (WPA) 3:56.43, 4 Yanga Malusi (ATRA) 3:57.66, 5 Kabelo Melamo (CGA) 3:59.43, 6 Nathan le Roux (BORA) 4:03.13, 7 Raeedo Claasen (ANWC) 4:04.88, 8 4:05.45 Lindokuhle MkhwanaziKwa-Zulu Natal
Discus throw: 1 Johan Scholtz (CGA) 57.60, 2 Jason van Rooyen (CGA) 55.14, 3 Roland Pienaar (AFS) 51.48, 4 Edgar Ramsauer (BOLA) 47.48, 5 Charl Du Toit (AFS) 44.49, 6 Renaldo Ferreira (ASWD) 41.14, 7 Stephan Botha (BOLA) 40.03, 8 Darren Swartz (BORA) 34.11
4x100m relay: 1 Gauteng North 41.21, 2 Free State 41.75, 3 Western Province 41.80, 4 Central Gauteng 42.27, 5 North West North 42.34, 6 Central North West A 42.58, 7 Western Province Individual 42.97, 8 Vaal Triangle 43.56

Junior women (U-19):
100m: 1 Tamzin Thomas (WPA) 11.72, 2 Meghan Philips (CGA) 12.20, 3 Simone du Plooy (AGN) 12.26, 4 Janke van Wyk (WPA) 12.48, 5 Kerika Botha (AFS) 12.52, 6 Moloi Reabetswe (AGN-I) 12.55, 7 Cirstie Nortje (ASWD) 12.56, 8 Elizma Kuhn (AFS) 12.56
1 500m: 1 Carina Viljoen (CGA) 4:31.10, 2 Lizerie Ferreira (AGN) 4:33.90, 3 Thandi Sehohle (CGA) 4:39.30, 4 Marrida Leen (ASWD) 4:42.26, 5 Lisha van Onselen (KZNA) 4:42.65, 6 Marne Mentz (AFS) 4:47.74, 7 Jamie-Lee Schlemmer (EPA) 4:55.48, 8 Pamela Moyikwa (WPA) 5:08.96
Pole vault: 1 Carla Werth (WPA) 3.50, 2 Kaitlyn Sparks (BOLA) 3.40, 3 Cahtrene Swanepoel (AGN) 3.10, 4 Bianca Steyn (AFS) 3.00, 5 Tinita Gerber (EPA) 2.70
10 000m walk: 1 Udelle de Winnaar (CGA) 56:17.44, 2 Ester van der Merwe (BOLA) 60:22.49, 3 Delia Meyer (BOLA) 60:35.61, 4 Thabisile Thango (KZNA) 63:18.95, 5 Whitney Matseba (AGN) 66:05.22, 6 Nadia Swanepoel (BOLA) 67:08.80
Javelin throw: 1 Jo-Ane van Dyk (ASWD) 51.59, 2 Zane Fourie (ACNW) 46.64, 3 Kelsy-Ann Mostert (LIMA) 44.05, 4 Danielle Coetzee (AGN) 43.48, 5 Bianca Botes (CGA) 42.66, 6 Danel Bieldt (AMPU) 42.32, 7 Gerna Koekemoer (ACNW) 39.90, 8 Micaela Kok (AGN) 37.09
4x100m relay: 1 Western Province 47.36, 2 Boland 47.45, 3 Gauteng North 47.75, 4 Free State 48.50, 5 Central Gauteng 48.50, 6 Central North West 50.13, 7 Mpumalanga 50.51

Youth boys (U-17):
100m: 1 Tlotuso Leotlela (AGN) 10.41, 2 Kyle Appel (WPA) 10.59, 3 Ethan Noble (WPA) 10.64, 4 Thando Dlodlo (ACNW) 10.64, 5 Kristiaan De Wet (BOLA) 10.82, 6 Lehlohonolo Maseko (AGN) 10.84, 7 Luvert Pieterse (EPA) 10.99, 8 Clarence Munyai (AGN) 11.37
1 500m: 1 Vuni Madonsela (AMPU) 3:56.67, 2 Thabile Mkupheni (ATRA) 3:58.42, 3 Migael Strydom (CGA) 3:38.47, 4 Ryan Mphahlele (CGA) 4:01.05, 5 Phelani Meduwa (AVT) 4:05.20, 6 Jacob Khomola (CGA) 4:06.05, 7 Thapelo Makofane (AGN) 4:06.09, 8 Edzani Kone (AGN) 4:10.42
High jump: 1 Pieter Kruger (LIMA) 1.98, 2 Sherno Pick (ASWD) 1.95, 3 Luballon van der Heever (CGA) 1.95, 4 Manqoba Nkosi (AMPU) 1.85, 5 Leandre van Rooyen (AGN) 1.85, 5 Wesley Frisby (AVT) 1.85, 7 Keegan van Dyk (EPA) 1.85, 8 Blaze Thompson (EPA) 1.80
Pole vault: 1 Lukas van der Watt (BOLA) 4.55, 2 Stian Stoltz (AFS) 4.30, 3 Willie Naude (AFS) 4.20, 4 Ewie Loubser (BOLA) 4.20, 5 Jean Fourie (BOLA) 4.10, 6 Ekhardt van der Walt (BOLA) 4.10, 7 Pieter du Plessis (BOLA) 3.80, 7 Christoff Janse van Vuuren (AFS) 3.80
Discus throw: 1 Patrick Duvenage (CGA) 63.34, 2 Werner Visser (AGN) 60.67, 3 Burger Lambrecht (AGN) 59.40, 4 Kananelo Shikakane (AGN-I) 50.75, 5 Ryno Blom (CGA) 49.19, 6 Christoff Muller (ACNW) 48.42, 7 Francois Crafford (ACNW) 48.00, 8 Michael Long (CGA) 45.79
4x100m relay: 1 Western Province 41.51, 2 Mpumalanga 42.10, 3 Free State 42.92, 4 Gauteng North A 42.93, 5 Central North West 43.02, 6 Kwa-Zulu Natal 43.32, 7 Central Gauteng 43.75, 8 Gauteng North B 43.86

Youth girls (U-17):
100m: 1 Madia Ehlers (AGN) 12.12, 2 Stoni Lawrence (AGN) 12.55, 3 Rudine Botha (ACNW) 12.63, 4 Inge van der Merwe (AMPU) 12.70, 5 Elsabe du Plessis (EPA) 12.71, 6 Jean-Marie Vermeulen (AGW) 12.76, 7 Billanca Lombaard (ACNW) 12.77
1 500m: 1 Simonay Weitsz (CGA) 4:27.51, 2 Liza Kellerman (CGA) 4:35.20, 3 Nicole van der Merwe (CGA) 4:35.85, 4 Lehlohonolo Magoro (AGN) 4:48.69, 5 Monique Geel (AGN) 4:55.70, 6 Carla Venter (AGN) 4:58.01, 7 Caelin van der Westhuizen (AGN) 5:02.98, 8 Zelda van der Merwe (AFS) 5:08.43
High jump: 1 Yvonne Robson (AMPU) 1.69, 2 Katelyn Rothballer (CGA) 1.69, 3 Mieke Pretorius (AGN) 1.66, 4 Mahlatsi Dombeni (AGN) 1.63, 5 Fezile Mabena (AGN) 1.60, 5 Helen Wessels (AFS) 1.60, 5 Marne Kriedemann (CGA) 1.60, 8 Bianca Odendaal (CGA) 1.60, 8 Micaela Mulder (ACNW) 1.60
Shot put: 1 Yolandi Stander (AGN) 15.15, 2 Anneke Kapp (EPA) 15.01, 3 Angeline Smit (BOLA) 14.99, 4 Jana Steinman (AFS) 14.24, 5 Elzaan van Tonder (CGA) 13.63, 6 Rachel Wepener (CGA) 13.44, 7 Savanna Croucamp (CGA) 13.09, 8 Shania-Lee Swart (AMPU) 12.73
4x100m relay: 1 Gauteng North A 47.36, 2 Central Gauteng 48.71, 3 Gauteng North B 49.95, 4 Free State 50.00, 5 Mpumalanga 50.03, 6 Vaal Triangle 51.15

Sub-youth boys (U-15):
100m: 1 Ruben Els (AGN) 10.97, 2 Retshiditswe Mlenga (AGN) 11.08, 3 Donavan du Toit (ACNW) 11.13, 4 Tshenolo Lemao (AFS) 11.18, 5 Jayson Weber (WPA) 11.20, 6 Adriaan Maans (BOLA) 11.31, 7 Pieter Kunz (AMPU) 11.48, 8 Duwayne Pieterson (EPA) 11.50
1 500m: 1 Mohlouwa Molutsi (AFS) 4:13.76, 2 Ntuthuko Ndimande (CGA) 4:16.00, 3 Sanele Mokoena (AFS) 4:16.29, 4 Quiniso Buthelezi (KZNA) 4:17.53, 5 Caleb Beukus (CGA) 4:18.20, 6 Louis van Rooyen (CGA) 4:20.51, 7 Amantle Modingwane (ANWN) 4:22.09, 8 Dylan Curtis (CGA) 4:23.48
100m hurdles: 1 CJ Moyo (AGN) 13.16, 2 Gustav Meyer (AGN) 13.49, 3 Rudolph Richer (AGN) 13.64, 4 Dalvon Blood (BOLA) 13.81, 5 Tiaan Lange (EPA) 13.85, 6 Nsuku Baloyi (AGN) 14.04, 7 Mayo Adam (ANWN) 14.07
300m hurdles: 1 Liam Pietersen (WPA) 39.22, 2 Gustav Meyer (AGN) 39.91, 3 Obakeng Malefo (ANWN) 40.04, 4 Johannes Klinck (ASWD) 41.13, 5 CJ Moyo (AGN) 41.34, 6 Bokang Monensi (AVT) 41.45, 7 Mayo Adam (ANWN) 41.47
Long jump: 1 Nathan de Lange (BOLA) 6.70, 2 Donavan du Toit (ACNW) 6.55, 3 Javian Slingers (BOLA) 6.22, 4 Tsegofatsa Thlabang (AFS) 6.18, 5 Marno April (ASWD) 6.16, 6 Obakeng Malefo (ANWN) 6.00, 7 Sifiso Miya (AGN-I) 6.00, 8 Mike Jacobs (AFS) 5.96
Triple jump: 1 Tsegofatsa Thlabang (AFS) 13.00, 2 Javian Slingers (BOLA) 12.98, 3 Christiaan le Roux (AGN-I) 12.73, 4 Sifiso Miya (AGN-I) 12.66, 5 Tebogo Maseema (AMPU) 12.39, 6 Kabelo Theledi (AMPU) 12.27, 7 Zaine de la Rey (AFS) 11.30, 8 Thabang Mahlasi (AVT) 11.29
Shot put: 1 Jonathan de Lacey (AVT) 19.70, 2 Morne Brandon (CGA) 18.04, 3 Herman Agenbag (AFS) 15.87, 4 Hannes Kruger (AFS) 15.21, 5 Kobus du Toit (AMPU) 14.81, 6 Stefan van Wyk (ASWD) 14.38, 7 Aaron Lombard (KZNA) 14.24, 8 Jurgens Theron (AVT) 14.20
Discus throw: 1 Jonathan de Lacey (AVT) 63.78, 2 Morne Brandon (CGA) 63.27, 3 Stefan Smit (AMPU) 59.51, 4 Herman Agenbag (AFS) 56.20, 5 Jean-Pierre Luise (WPA) 51.48, 6 Corne Pennells (CGA) 50.65, 7 Chris van Niekerk (AVT) 48.37, 8 Wynand Conradie (KZNA) 47.99
Hammer throw: 1 Paul du Plessis (EPA) 63.09, 2 James Havinga (AFS) 59.43, 3 Johan Minnaar (ACNW) 56.80, 4 Herman Agenbag (AFS) 52.07, 5 Jomar Oosthuizen (AFS) 50.78, 6 Cedric Kobokoane (AFS) 49.95, 7 Karel-Rudolph Kleynhans (ASWD) 48.60, 8 Eric Havenga (BOLA) 46.55
Javelin throw: 1 Stefan Smit (AMPU) 63.80, 2 Jannes Schlebusch (AFS) 61.55, 3 Joshua Maass (AMPU) 58.56, 4 Diego Appollis (AGN) 56.91, 5 Wynand Conradie (KZNA) 55.22, 6 Barend Beukes (ASWD) 51.09, 7 Estian Heynecke (ANWN) 50.45, 8 Adriaan Bouwer (ASWD) 48.90
4x100m relay: 1 Boland 43.56, 2 Gauteng North A 43.91, 3 Western Province 44.43, 4 Eastern Province 45.48, 5 Mpumalanga 45.61, 6 Gauteng North B 45.61, 7 North West North 46.16, 8 Central Gauteng 46.60

Sub-youth girls (U-15):
100m: 1 Shere Janse van Rensburg (AVT) 12.44, 2 Prudence Kgadina (CGA) 12.52, 3 Jade Paulse (BOLA) 12.59, 4 Simone Kellerman (AGN) 12.59, 5 Jessica Bompas (KZNA) 12.62, 6 Tunet Trumpie (AGN) 12.62, 7 Soleil Botha (EPA) 12.90, 8 Joviale Mbisha (AFS) 12.94
1 500m: 1 Keletso Senose (AGN) 4:30.80, 2 Nicole Louw (AFS) 4:33.10, 3 Tshwanelo Maruping (CGA) 4:33.14, 4 Mmamolemo Matea (CGA) 4:33.29, 5 Christelle Coetzer (LIMA) 4:38.42, 6 Yandiswa Shange (CGA) 4:39.75, 7 Ntombenhle Seabi (CGA) 4:47.42, 8 Chantelle de Wet (ANWN) 4:50.79
90m hurdles: 1 Tunet Trumpie (AGN) 13.08, 2 Lolla Mokoena (AMPU) 13.29, 3 Lydia Landman (AMPU) 13.54, 4 Carmine van der Westhuizen (CGA) 13.59, 5 Lu-Zahn Janse van Rensburg (AFS) 13.77, 6 Mieke Basson (BOLA) 13.85, 7 Hanista Kitching (AGN) 13.99, 8 Casey Ardendorf (EPA) 14.25
300m hurdles: 1 Zeney van der Walt (AGN) 42.41, 2 Gontse Morake (AGN) 43.51, 3 Lolla Mokoena (AMPU) 43.74, 4 Liezel Theron (AGN) 44.61, 5 Carmine van der Westhuizen (CGA) 44.82, 6 Jessica Steyn (AVT) 47.44, 7 Casey Ardendorf (EPA) 47.87, 8 Annica Opperman (ASWD) 50.04
Long jump: 1 Michelle Ngozo (AGN) 5.41, 2 Oboitshepo Mpiti (ANWN) 5.29, 3 Lene Duncan (WPA-I) 5.26, 4 Chante Ferreira (AGN) 5.25, 5 Mieke Basson (BOLA) 5.24, 6 Nadene Niemand (CGA) 5.22, 7 Kelly Fell (KZNA) 5.20, 8 Suneel Lourens (ACNW) 5.12
Triple jump: 1 Bianca Bezuidenhout (AVT) 10.92, 2 Brithaney Ludick (BOLA) 10.68, 3 Carla Lowe (CGA) 10.35, 4 Stephani Heenop (ASWD) 10.25, 5 Adi Tshivhiahuvhi (ANWN) 10.17, 6 Liane van Jaarsveld (CGA) 10.17, 7 Janke de Klerk (AGN) 9.92, 8 Milana Muller (AFS) 9.73
Shot put: 1 Meike Strydom (ASWD) 14.75, 2 Tharina van der Walt (AFS) 13.79, 3 Danae Janse van Rensburg (AGN) 13.65, 4 Jancke van Tonder (CGA) 13.49, 5 Monique Language (AMPU) 13.47, 6 Kaylee de Swardt (AGN) 13.30, 7 Colette Uys (AFS) 12.63, 8 Elme Botha (ASWD) 12.57
Discus throw: 1 Colette Uys (AFS) 44.08, 2 Tharina van der Walt (AFS) 43.37, 3 Kaylee de Swardt (AGN) 37.09, 4 Ilke van Vuuren (EPA) 35.93, 5 Lize Blignaut (ACNW) 34.75, 6 Zandri Meyer (KZNA) 34.69, 7 Jaliesha de Beer (CGA) 34.38, 8 Elze van Tonder (ASWD) 34.29
Javelin throw: 1 Chante Ferreira (AGN) 45.03, 2 Nadine De Klerk (AGN) 44.45, 3 Jonette Labuschagne (ACNW) 43.88, 4 Jana van Schalkwyk (BOLA) 39.31, 5 Anneke Maritz (AFS) 38.56, 6 Gestelle Snyman (AGN) 38.41, 7 Clarissa Weyer (ANWN) 37.86, 8 Corlia van der Merwe (AMPU) 36.68
4x100m relay: 1 Gauteng North A 49.44, 2 Central Gauteng A 49.90, 3 Free State 50.56, 4 Gauteng North B 50.71, 5 Eastern Province 50.73, 6 Vaal Triangle 50.94, 7 Mpumalanga 51.73, 8 Central North West 52.11