AFRICAN YOUTH CHAMPS RESULTS

 
Updated: April 27, 2015

Results of finals at the African Youth Championships in Reduit, Mauritius (23-26 April, 2015):

Boys:

100m: Gift Leotlela (RSA) 10.38, 2 Kyle Appel (RSA) 10.49, 3 Shingirai Hlanguyo (ZIM) 10.52
200m: 1 Gift Leotlela (RSA) 20.84, 2 Thabiso Sekgopi (BOT) 21.43, 3 Sengan Jobe (GAM) 21.68… Kyle Appel (RSA) DSQ
400m: 1 Karabo Sibanda (BOT) 47.40, 2 Josphat Ngeno (KEN) 48.18, 3 Nikolas Marich (RSA) 48.41
800m: 1 Kipyegon Bett (KEN) 1:51.67, 2 Sila Kimeli (KEN) 1:52.14, 3 Edrissa Marong (GAM) 1:52.88… 4 Theuns Ehlers (RSA) 1:53.10
1 500m: 1 Taki Kumaru (KEN) 3:44.35, 2 Brimin Kiprono (KEN) 3:46.22, 3 Daniel Weldetnsae (ERI) 3:48.49
3 000m: 1 Davies Kiplangat (KEN) 7:56.29, 2 Richard Yator (KEN) 7:56.33, 3 Mehari Tsegai (ERI) 8:18.75
2 000m steeplechase: 1 Vincent Kipyegon (KEN) 5:37.05, 2 Nickson Kiplangat (KEN) 5:41.28, 3 Mohamed Miftahou (COM) 6:13.77
100m hurdles: Mpho Tladi (RSA) 13.38, 2 Levert Pieterse (RSA) 13.62, 3 Steven Untah (MRI) 14.65
400m hurdles: 1 Geoffrey Kipngetich (KEN) 52.28, 2 Morne van As (RSA) 52.43, 3 Emmanuel Kipyegon (KEN) 53.45
High jump: 1 Aobakwe Nkobela (BOT) 2.04, 2 Norris Brioche (SEY) 2.01, 3 Visamuje Ujaha (NAM) 1.98
Long jump: 1 Muchine Khoua (MAR) 7.41, 2 Emmanuel Tobechukwu (NGR) 7.38, 3 Abdelouahed Bouhila (MAR) 7.31… 4 Maudas Banda (RSA) 7.18
Triple jump: 1 Vincent Kilel (KEN) 15.04, 2 Emmanuel Tobechukwu (NGR) 14.89, 3 Muchine Khoua (MAR) 14.66
Shot put: 1 Burger Lambrecht (RSA) 20.89, 2 Shehab Mohamed (EGY) 19.87, 3 Patrick Duvenhage (RSA) 19.80
Discus throw: 1 Werner Visser (RSA) 64.88, 2 Patrick Duvenhage (RSA) 60.61, 3 Shehab Chachi (EGY) 58.31
Javelin throw: 1 Henru van Vuuren (RSA) 72.68, 2 Paul Botha (RSA) 71.48, 3 Nico Horn (NAM) 65.08
Octathlon: 1 Bryan Tonta (MRI) 5 363, 2 Bryan Untah (MRI) 5 203, 3 Ammar Ellaboudy (EGY) 4 995
10 000m walk: 1 Pierre Vermaak (RSA) 46:09.53, 2 Abdelrahman Mahmoud (EGY) 48:23.65, 3 Said Touche (ALG) 51:58.55
Medley relay: 1 South Africa (Leotlela, Appel, Tladi, Van As) 1:53.60, 2 Botswana (Malau, Sekgopi, Moyuthu, Sibanda) 1:54.10, 3 Gambia (Sey, Mannah, Jobe, Marong) 1:55.17

Girls:

100m: 1 Nicola de Bruyn (RSA) 11.87, 2 Damarais Akoth (KEN) 12.53, 3 Severine Moutia (MRI) 12.80
200m: 1 Nicola de Bruyn (RSA) 23.59, 2 Praise Idamadudu (NGR) 23.79, 3 Madia Ehlers (RSA) 24.01
400m: 1 Abigail Chongo (ZAM) 58.08, 2 Nomatter Kapfudzaruwa (ZIM) 59.03, 3 Henryke Garbers (NAM) 59.07
800m: 1 Liza Kellerman (RSA) 2:10.79, 2 Betty Chepkemoi (KEN) 2:10.94, 3 Honorine Iribagiza (RWA) 2:13.26
1 500m: 1 Beatha Nishimwe (RWA) 4:17.37, 2 Janat Chemusto (UGA) 4:17.61, 3 Janeth Chepngetich (KEN) 4:21.87… 4 Simonay Weitsz (RSA) 4:25.26
3 000m: 1 Emily Chebet (KEN) 9:10.57, 2 Shiela Chelangat (KEN) 9:11.38, 3 Janet Chemusto (UGA) 9:15.38
2 000m steeplechase: 1 Sandra Chebet (KEN) 6:20.47, 2 Fatima Ghizlane (MAR) 7:06.59, 3 Ann Gathoni (KEN) 7:29.09… 4 Tsegofatso Sethlagoe (RSA) 8:56.77
100m hurdles: 1 Taylon Bieldt (RSA) 13.30, 2 Bouchra Namri (MAR) 14.47, 3 Ramatoulaye Cisse (SEN) 15.23
400m hurdles: 1 Taylon Bieldt (RSA) 59.22, 2 Bouchra Namri (MAR) 1:01.23, 3 Amore le Roux (RSA) 1:01.40
High jump: 1 Wiaam Chibani (ALG) 1.69, 2 Siranda Horn (NAM) 1.63, 3 Fatima Zahra el Alaoui (MAR) 1.60
Pole vault: 1 May Meziod (ALG) 3.20, 2 Marina Riezk (EGY) 3.15, 3 Farah Benhadid (ALG) 2.80
Long jump: 1 Renate van Tonder (RSA) 5.92, 2 Aniekeme Alphonsus (NGR) 5.50, 3 Fatou Badji (SEN) 5.40
Triple jump: 1 Fatou Badji (SEN) 12.06, 2 Liliane Potiron (MRI) 11.64, 3 Honorine Iribagiza (RWA) 9.37
Shot put: 1 Yolandi Stander (RSA) 14.95, 2 Nourhan El Dakak (EGY) 14.12, 3 Nahid Klilou (MAR) 13.26
Discus throw: 1 Chene Coetzee (RSA) 42.95, 2 Rima Nasr (EGY) 41.20, 3 Yolandi Stander (RSA) 40.94
Hammer throw: 1 Fatma Mahmoud (EGY) 55.25, 2 Marim Nasr (EGY) 54.46, 3 Samira Addi (MAR) 50.40
Javelin throw: 1 Anneke Germishuis (RSA) 49.72, 2 Salma Taha (EGY) 48.94, 3 Maggie le Roux (RSA) 46.89
5 000m walk: 1 Fadakemi Olude (NGR) 25:20.28, 2 Nourhan Saber (EGY) 30:55.11, 3 Nathalia Saminadas (MRI) 36:53.44
Heptathlon: 1 Sylvia Schulz (NAM) 4 733, 2 Nahid Klilou (MAR) 3 983, 3 Claudia Bernard (MRI) 3 603
Medley relay: 1 Nigeria (Abolaji, Adiakerenwa, Alphonsus, Idamadudu) 2:08.71, 2 South Africa (De Bruyn, Le Roux, Ehlers, Bieldt) 2:11.21, 3 Zimbabwe (Lees, Kapfud, Charidza, Enlitha) 2:20.17